banner39

Hürriyet'in manşetine Bakandan yalanlama

Hürriyet'in 15 bin YTL olacak dediği YÖK Başkanının maaşı için 6 bin 600 YTL teklif verildiği açıklandı.

Arşiv 28.03.2008, 13:10 28.03.2008, 15:47
Hürriyet'in manşetine Bakandan yalanlama

YÖK Yürütme, Denetleme Kurulu üyeleri ile YÖK başkanvekillikleri için istenen zamın miktarının yüzde 200 değil yüzde 30 olduğu açıklandı.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Maliye Bakanlığı'na teklif ettikleri ücretin 6 bin 600 YTL olduğunu açıkladı.

Maliye Bakanlığı'ndan alınan onayın ardından, zam teklifi Bakanlar Kurulu'na gönderildi.

Kurul'un onay vermesi durumunda YÖK Başkanı Özcan'ın maaşı 5 bin 200 YTL'den yaklaşık 6 bin 600 YTL'ye yükselecek.

Zam teklifinin Bakanlar Kurulu'nun ilk toplantısında gündeme gelmesi bekleniyor.

YÖK başkanlarının maaşlarına 1993 yılından bu yana memur maaş zammı oranında zam yapılmış, bunun dışında hiçbir iyileştirme gerçekleştirilmemişti.

ÇELİK: YÜZDE 200'Ü KİM HESAPLADI

Antalya'da bulunan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Özcan'ın maaşının 15 bin YTL'ye yükseltileceğine ilişkin haberin gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Maliye Bakanlığı'na teklif ettiğimiz ücret 6 bin 600 YTL'dir" dedi.

YÖK Başkanı'nın eline geçen maaşın 5 bin 200 YTL olduğunu, bu maaşın da Yusuf Ziya Özcan döneminde başlamadığını, eski YÖK başkanlarının da bu maaşı aldığını kaydeden Bakan Çelik, şunları söyledi:

''Maliye Bakanlığı'na teklif ettiğimiz ücret 6 bin 600 YTL'dir. Bu 6 bin 600 YTL de bir tekliftir. Bunun için Bakanlar Kurulu kararı çıkması gerekiyor. Ayrıca 2547 sayılı YÖK Kanunu'nda, YÖK Başkanı'nın maaşının, en yüksek düzeyde maaş alan devlet memuru maaşının iki katından fazla olamayacağı ifadesi var. Bütün bunlara rağmen 15 milyarı kim, nasıl hesapladı. Doğrusunu isterseniz anlayabilmiş değilim. 6 milyar ile 15 milyar arasındaki mesafe ne kadar uzaksa, bu haberin doğruluk derecesi de o kadar uzaktır. Yok böyle bir şey. Kaldı ki, 6 bin 600 YTL ile ilgili olarak da Bakanlar Kurulu'ndan henüz böyle bir kararname çıkmış değildir. Yapılan çalışma bir taslaktır. Gerçekleştiği zaman 6 bin 600 YTL olacak. Bu da yaklaşık yüzde 30'luk bir artışı ifade eder.''

Hüseyin Çelik, Adana Valisi İlhan Atış'ın, öğrencilerin Çanakkale Savaşları'nın nerede yapıldığını bilmemesiyle ilgili açıklamalarının sorulması üzerine, bu açıklamanın nerede, nasıl yapıldığını ve içeriğini bilmediğini, bu nedenle de bir yorumda bulunmak istemediğini belirtti.

Çelik, başka bir gazetecinin, ''Sayın Başbakan'ın (üç çocuk doğurun) açıklamasından sonra okul kitaplarındaki aile resimlerinde üç çocuk bulunmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna ise ''Yapmayın arkadaşlar. Magazin peşindesiniz'' karşılığını verdi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?