Husiler ateşkes için bütün şartları kabul etti

Husilerin lideri Abdulmelik El Husi, Yemen Hükümeti'nin sunduğu bütün ateşkes şartlarını kabul etti.

Husiler ateşkes için bütün şartları kabul etti

 Abdullah Aydoğan Kalabalık-Kahire / Dünya Bülteni

Yemen'in kuzeyindeki Şii hareketin lideri Abdulmelik El Husi, Yemen hükümeti tarafından konulan Suudi Arabistan topraklarına saldırmama şartı da dahil, bütün şartları kabul ettiklerini açıkladı.
 
Suudi Arabistan yönetiminin kabul etmesi durumunda esir değişiminin de yapılacağının belirtildiği açıklamada, Suudi Arabistan'a işaret edilerek; 'Husiler kendilerine saldırıda bulunulmadığı sürece askeri operasyonlarda bulunmayacaklardır.' denildi.
 
Husilerin açıklamasına Yemen yönetiminden cevap geldi. Yemen iktidar partisi Halk Konferansı Partisi siyasi büro şefi Tarık El Şami ise, Husilerin konu ile ilgili açıklamasına değinerek, ' Husilerin şartları yerine getirdiklerini fiilen göstermeleri gerekir.' Dedi.
 
Husiler bir kaç gün önce yapmış oldukları açıklamada, Yemen hükümetinin tarafından öne sürülen 6 şarttan beşini kabul ettiklerini açıklamış ancak, Yemen yönetimi bütün şartların kabul edilmesinin gereğini belirterek, ateşkesi kabul etmemişti.
 
Suudi Arabistan tarafı ise ateşkesin kabul edilebilesi için Husi Sniperlerin sınırdan çekilmesi, Suudi Arabistanlı esirlerin teslimi ve Yemen sınırına Yemen askerlerinin yerleştirilmesi şartlarını koşuyor. 

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2010, 17:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
okan
okan - 9 yıl Önce

bence yemen kardeşlerim bu fitneleri bitirene kadar devam etmeli yoksa yarın yemenin başına ıraktaki gibi amerika ile birlik olup bela olur bunların ipiyle aynı kuyuya inilmez allahın emrettiği gibi çocuk kadın ve bayan hariç küllü temizlemek gerekir

banner39

banner36

banner37

banner35