banner39

Hz. Osman'a ait Kur'an Mevlana Müzesi'nde

Hz. Osman'a ait Kur'an-ı Kerim, Mevlana Müzesi'ne bağışlandı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Hz. Osman'a ait Kur'an Mevlana Müzesi'nde

Hazreti Osman'a ait ceylan derisi üzerine yazılmış 28 sayfadan oluşan Kur'an-ı Kerim Osmanlı Sultanı Abdulmecit'in torunu Bereket Şah tarafından Mevlana Müzesi'ne bağışlandı. 50 yıldır özel bir kasada saklanan Kur'an-ı Kerim Topkapı Müzesi'nde görevli uzmanlar tarafından incelendikten sonra Mevlana Müzesi'ndeki yerini alacak.

Müslümanların 3. Halifesi Hz. Osman'a ait, ceylan derisi üzerine yazılmış paha biçilmeyen 28 sayfadan oluşan Kur'an-ı Kerim'in Osmanlı Sultanı Abdülmecit'in torunu Bereket Şah tarafından Mevlana Müzesi'ne bağışlandı. Bereket Şah, yıllardır özel bir banka kasasında sakladığı Kuran'ı Kerim ile birlikte Hz Ali'nin Seceresi Hattu Bubari, Altın Tezhipli Kuran'ı Kerim ve yeşil renkli el yapımı rahleyi de müzeye teslim etti.

Mevlana Müzesi Müdürü Erdoğan Erol, kendisiyle bağlantıya geçen Şah'ın, müzeye gelerek İslam tarihinin ilk dizili nüshalarından olan Kur'an-ı Kerim'i teslim edeceğini açıkladığını söyledi. Şah'ın Kur'an-ı Kerim'i Mevlana Müzesi'ne bağışladığını ifade eden Erol, "Herhangi bir para talebinde bulunulmadı" dedi. Erol, 28 sayfalık Kur'an-ı Kerim'in müze görevlilerince gerçek olup olmadığının incelenmesinin ardından müzeye kabul edileceğini söyledi.

Erol, "Hz. Osman şehit olurken okuyordu. 3. Halife Hz. Osman'ın kişisel eşyası olan Kuran-ı Kerim, İslam tarihindeki ilk dizili Kur'an-ı Kerim örneklerinden sayılıyor. Hz. Osman'ın şehit olduğu sırada okuduğu rivayet edilen ve paha biçilemeyen Kur'an-ı Kerim'in tarihsel önemi bulunuyor. Topkapı Müzesi'nde sergilenen Kuran'ın da Hz. Osman döneminden kaldığı belirtiliyor."

Hz. Osman'a ait olan Kur'an-ı Kerim'in parçalarından birinin Topkapı Sarayı'nda sergilendiğini ve kutsal emanet sayıldığını söyleyen Erol, tarih uzmanlarının, diğer parçaların da Rusya ve Hindistan'da bulunduğunu bildirdiklerini ifade etti.

Antalya'da yaşayan 73 yaşındaki Osmanlı Sultanı Abdülmecit'in torunu Bereket Şah bağış yapmasının her hangi bir nedeni olmadığını belirterek burada sergilenen el yazması Kur'an-ı Kerim'leri görünce böyle bir karar aldığını bundan dolayı değerli eseri müzeye hediye ettiğini belirtti.

Mevlana Müzesi Müdürü Erdoğan Erol el yazması Kur'an-ı Kerim'i Bereket Şah'tan basın önünde teslim aldı. Erol, 28 sayfalık Kur'an-ı Kerim'in Topkapı Müzesi'nden gelen uzmanlar tarafından inceleneceğini ve tam tarihinin belirleneceğini belirtti. İnceleme sonunda Hazreti Osman'a ait olduğu kesinleşecek olan Kur'an-ı Kerim, müzedeki en eski Kur'an-ı Kerim olma özelliğini taşıyacak.

BEREKET ŞAH KİMDİR

Hindistan'ın eski Haydarabad Nizamı Bereket Şah, Sultan Abdülmecit'in kızı Dürüşşehvar'ın oğlu. İlk evliliğini Esra Birgen isimli bir Türk ile yapan Bereket'in ikinci eşi ise Avustralyalı bir kadın oldu. 3. Halife Hz. Osman'ın kişisel eşyası olan Kur'an-ı Kerim'i, İslam tarihindeki ilk dizili Kur'an-ı Kerim örneklerinden sayılıyor. Hz. Osman'ın şehit olduğu sırada okuduğu rivayet ediliyor. 28 sayfadan oluşan bölüm, Kur'an-ı Kerim'in bir bölümüdür. Diğer parçalarının nerede olduğu tam olarak bilinmiyor. 28 sayfadan oluşan Kuran'ı Kerim 3. Halife Osman tarafından Hz. Muhammet onu vaaz ederken yazılmıştır. Hz. Osman, Kur'an-ı Kerim'i 30 bölümde düzenleyen kişi olmuştur. 665 yılında Hz Osman'ın katledilmesiyle yazılı Kur'an-ı Kerim parçaları farklı yönetimlerde söz sahibi aileler arasında paylaşılmıştır. 1757 tarihine kadar Delhi'deki İmparatorluk kütüphanesinde kalmış fakat bu tarihte kent işgal edilince Ahmet Şah Abdali tarafından alınarak kutsanmış ve Hz Osman'ın el yazması olduğuna dair mühürlenmiştir.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?