banner15

Hz. Peygamber'e Uluslararası Destek Yayılıyor

Bahreyn'de biraraya gelen 300 Müslüman alim ve düşünür, Hz. Peygamber'e destek için uluslararası bir örgütün kurulmasını kararlaştırdı. Danimarka mallarının protestosuna devam edilmesi gerektiğini belirten İslam uleması, Hz. Peygamber'e destek iç

Hz. Peygamber'e Uluslararası Destek Yayılıyor

Salih Saygılı / Dünya Bülteni

 

Bahreyn’in başkenti Manamada yapılan “Hz. Peygamber’e Destek için Uluslararası Konferans” dün sona erdi. İki gün süren konferansta bir araya gelen 300’den fazla Müslüman alim ve düşünür, Hz. Peygamber’e destek için uluslararası bir örgütün kurulmasını kararlaştırdı. Ayrıca örgütün çalışmalarını maddi olarak destekleyecek bir fonun oluşturulması karara bağlandı. Konferansın sonuç bildirgesinde, İslam ülkelerinden Danimarka mallarının protestoya devam edilmesi gerektiği bildirildi. Her yıl toplanmayı kararlaştıran Müslüman düşünürler, Hz. Peygamber’e destek için yazılı ve görsel çalışmalara ağırlık verileceğini ifade ettiler.

 

Konferansın kapanış oturumunda okunan bildiride, karikatürlerin yayınlanmasının ardından ortaya çıkan yıkıcı tepkiler ve şiddet olayları kınanarak, ''Bu eylemler, İslam'a uygun değildir'' denildi. Katılımcıların ayrıca, ''Hz Muhammed'in savunulması için bir uluslararası örgüt'' kurulmasına karar verdikleri belirtilen bildiride, bu örgütün proje ve faaliyetlerinin finansmanı için de bir uluslararası mali kaynak oluşturulması kararlaştırıldığı kaydedildi. 

 

Uluslararası Müslüman Ulema Birliği Başkanı Mısır kökenli Katarlı alim Yusuf el-Karadavi'nin başkanlığını yaptığı konferansta, ''İslam konusundaki Batılı fikirlerin kökeni'', ''Hz Peygamber'in büyüklüğü'' ve ''İslam ve Hz Peygamber'i uluslararası düzeyde savunmak için yürütülecek kampanya ile ilgili tavsiyeler'' konusunda oturumlar yapıldı. Bahreyn İslami İşler Bakanı Şeyh Abdullah bin Halid el-Halife'nin girişimiyle yapılan toplantıda, İslam aleminde etkili konuşmalarıyla tanınan Mısırlı düşünür Amr Halid de hitap etti. 


Amr Halid, karikatür krizinin ardından Danimarka makamlarıyla Kopenhag'da diyalog kurduğu gerekçesiyle ulemanın büyük bölümü tarafından, Danimarka resmi özür dilemeyi reddederken, ''aşırı hoşgörülü'' tavır takınmakla suçlanmıştı. Toplantıya katılan Şeyh Selman el-Avde de, konferansın amacının karikatür krizinin hâlâ gündemde olduğunu anımsatmak olduğunu söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48