banner15

Hz. Peygamberin Halâsının Kıbrıs'taki Tekkesi Onarıldı

Hz. Peygamberin halâsının Kıbrıs'ta bulunan tekkesi onarılarak hizmete açıldı. Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki Larnaka kentinde bulunan tekke, BM'nin de desteğiyle 3 milyon dolara restore edildi. Halâ Sultan İslam'ın ilk fetihleri sırasında geldiği Kı

Hz. Peygamberin Halâsının Kıbrıs'taki Tekkesi Onarıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki Larnaka kentinde bulunan Hz. Peygamber (sav)'in halâsı Ummu Haram'ın tekkesi restore edilerek hizmete açıldı. BM'nin de desteğiyle iki toplumlu kalkınma programı tarafından finanse edilerek restore edilen Tekke'nin onarımı 3 milyon dolara mal oldu. BM Gelişim Programı UNDF'den (United Nations Development Programme) Andrew Rusell, yaptığı açıklamada Hala Sultan Tekkesi projesinin, gurur duydukları iki toplumlu kalkınma programının bir çok başarısının sadece bir örneği olduğunu belirtti. Restorasyon çalışmalarının ana hedefi anıtın bütünlüğünü koruyacak ve muhafaza edecek gerekli yapısal güçlendirmenin gerçekleşmesiydi. Halâ Sultan Tekkesi uzun zamandan beri Kıbrıs ve İslam dünyasında gelen Müslüman hacıların adresi ve adanın çok kültürlü mirasının bir sembolü oldu. Halâ Sultan Tekkesi'nde aynı zamanda Şerif Hüseyin'in zevcesi Hatice Sultan'ın, türbe görevlilerinin kabirleri ve Osmanlı döneminden kalma mezarlar bulunuyor. Yaklaşık bin Müslümanın yaşadığı Larnaka'da özellikle tatil günlerinde Tekke ziyaret ediliyor. Halâ Sultan Tekkesi'nin bir bölümü 1999'da benzin dökülerek yakılırken, saldırının failleri bulunamadı.  
  
Halâ Sultan Kıbrıs'a ne zaman geldi

Kıbrıs'ın fethine Peygamberimizin duasını alan halâsı Ummu Haram bint Milhan da katılır ve bu sefer esnasında şehid olur. Hz. Osman (r.a) halife olunca, Kıbrıs'a çıkmak için defalarca müracaatta bulunan Muaviye, nihayet halifenin talimatı üzerine güçlü bir orduyla Şam'dan harekete geçti (28/647). Yanlarında Ebu Zer, Ebu'd-Derda, Ubade b. Samit ve onun yaşlı hanımı Ummu Haram Hazretleri de vardı. Ummu Haram, Enes b. Malik Hazretleri'nin teyzesi ve Peygamber Aleyhisselam'ın halâsıydı. Mısır cephesinden gelen Abdullah b. Sa'd b. Ebî Serh'in ordusu da, Kıbrıs'ta Muaviye'nin ordusuyla buluşmuştu.
Buhari başta olmak üzere diğer hadis kitaplarında Ümmü Haram ile ilgili geçen rivayet şöyledir: "Günün birinde Rasul-i Ekrem (s.a.v) Ummu Haram'ın evinde uyumakta iken gülümseyerek uyanmış, sebebini soran Ummu Haram'a şöyle demişti;
- Rüyamda ümmetimden bazı kimselerin deniz üzerinde gittikleri bana gösterildi
- Ya Rasulallah, Allah'a dua et de, beni de onlardan eylesin!
Az sonra tekrar uykuya dalan Allah Rasulü, yine gülümseyerek uyanmış, sebebini soran Ummu Haram'a aynı rüyayı gördüğünü söyleyince, o yine aynı arzusunu dile getirmişti:
- Ya Rasulallah, Allah'a dua et de, beni de onlardan eylesin!
- Sen öncekilerin grubundansın.
Bu açıklama, onun Kıbrıs seferine katılacağına işarettti. (İkinci rüya ise, İstanbul seferine işaretmiş).
Muaviye komutasındaki Kıbrıs harekâtı zaferle neticelenmiş, birçok ganimet ve esirler ele geçirilmişti. Esirleri gören Ebu'd-Derda Hazretleri ağlamaya başlamış, zafere rağmen neden ağladığı sorulunca demiş ki:
- Bunlar güçlü bir topluluk olduğu halde Allah'ın emirlerine uymadıklarından, Allah da onlara başka bir ümmeti musallat etti, bu duruma düştüler. Bir milletin başına esaret musallat olursa, Allah yanında değerleri kalmaz."
İslâm ordusu Kıbrıs'tan ayrılacağı sırada, Ummu Haram (r.anha) bindiği katırdan düşerek şehid oldu. Larnaka civarında düştüğü yere defnedildi."
Ummu Haram, bugün Kıbrıs'ta "Halâ Sultan" adıyla bilinir. Osmanlı Devleti burayı aldıktan, Ummu Haram'ın mezarının bulunduğu yere 1571'de bir tekke ve cami yaptı. Osmanlı döneminde Kıbrıs'a Hz. Peygamberin halâsından dolayı "Halâ sultan diyarı" da deniliyordu. Halâ Sultan Tekkesi, Güney Kıbrıs'ta Larnaka şehrinin güneybatısında Tuz Gölü'nün yanında bulunuyor.

Kaynak: http://www.islamonline.net/Arabic/news/2005-12/18/article11.shtml

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emel  masatoglu
Emel masatoglu - 10 ay Önce

Çok sevindik hayırlı uğurlu olsun Kirim türklerinden veya kafkasyaturklerinden olabilir gurur duyduk

Akgül Ayatam
Akgül Ayatam - 18 saat Önce

MasAllah. Rabbim kotuluklerden korusun.

banner39

banner50

banner47

banner48