banner39

İbrahim Şahin Adli Tıp'tan istediğini aldı

Adli Tıp Kurumu, "eski Özel Harekatçı İbrahim Şahin'in cezai sorumluluğunun tam olmadığını belirtti.

Arşiv 16.04.2010, 20:09 17.04.2010, 07:59
İbrahim Şahin Adli Tıp'tan istediğini aldı


Adli Tıp Kurumu Başkanlığı tarafından hazırlanan raporda, "eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin'in cezai sorumluluğunun tam olmadığı" belirtildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin, Şahin'in mevcut hastalığının suç tarihinde ve halen TCK'nın 32. maddesi kapsamında cezai ehliyetini etkileyip etkilemediğine ilişkin Adli Tıp Kurumu Başkanlığından istediği rapor dava dosyasına geldi.

Şahin hakkında daha önce çeşitli hastanelerden alınan raporlara yer verilen 13 sayfalık yazıda, Şahin'in 24 Şubat 2010'da Adli Tıp Kurumu 4. İhtisas Dairesinde yapılan muayenesi anlatıldı.

Şahin'in nörolojik muayenesinde de sola daha belirgin olmak üzere "trunkal ve yürüyüş ataksisi", iki taraflı olarak "derin tendon refleksleri" olduğu belirtilen yazıda, kişide "organik kişilik bozukluğu" ve "cerebellar ataksi" tespit edildiği kaydedildi.

Raporun tartışma ve sonuç bölümünde ise şu ifadelere yer verildi:

"Yapılan muayenesi ve elde edilen bilgi ve bulguların yorumlanması sonucunda, cezai sorumluluğunu müessir ve kişide şuur ve hareket serbestisini azaltacak mahiyet ve derecede olan organik kişilik bozukluğu denilen akli arıza ve vestibuler sistem problemine ikincil gelişen cerebellar ataksi saptandığı, adli tahkikat dosyasının tetkikinde mezkur suçları işlediği sırada fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını idrak etme ve bu fiil ile ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneğini azaltacak boyuttaki bu akli arızanın etkisi altında olduğu anlaşıldığı, bu duruma göre İbrahim Şahin'in 7 Ocak 2009 tarihinde sanığı bulunduğu suçuna karşı cezai sorumluluğu tam olmadığı oy birliği ile mütalaa olunur."

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?