banner15

'İç savaş kurbanları şehit değil'

Kudüs eski müftüsü İkrime Sabri, Hamas ve El-Fetih taraftarları arasındaki çatışmalarda ölenlerin şehit sayılmadığını söyledi.

'İç savaş kurbanları şehit değil'

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Filistin'de Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın erken seçim kararı aldığını ilan etmesinden bu yana Hamas ve El-Fetih taraftarları arasında çıkan çatışmalarda ölenlerin sayısı 57'ye ulaştı.

 

Hamas ve El-Fetih taraftarları arasında dün akşam Gazze'de çıkan çatışmada yaralanan Filistin Güvenlik subayı Muhammed Cabir Ebu Kasım (23) bu sabah hayatını kaybetti.

 

Kimliği belirsiz silahlı kişiler, Gazze'nin Er-Rimal semtinde de, Filistin güvenlik subayı Abdi Muhammed Efendi(57)'nin aracını durdurarak üzerine ateş açtılar. Efendi, olay yerinde hayatını kaybetti.

 

Tüm uyarılara ve sükunet çağrılarına rağmen Gazze'de gerginliğin sürekli tırmandığı ve dün gece yaşanan çatışmaların önceki çatışmalara göre daha şiddetli olduğu bildirildi. Perşembe akşamından beri Hamas ve El-Fetih taraftarları arasındaki çatışmalarda 32 kişi öldü.

 

‘Kurbanlar şehit değil’

 

Mescid-i Aksa imam ve hatibi ve Kudüs eski müftüsü İkrime Sabri, Hamas ve El-Fetih taraftarları arasındaki çatışmalarda ölenlerin şehit sayılmadığını söyledi.

 

 

İkrime Sabri, İslamonline sitesine yaptığı açıklamada, Müslüman kardeşiyle savaşırken ölenin şehit olmadığını belirterek, şu hadis-i şerifi hatırlattı: “İki Müslüman kılıçlarıyla karşı karşıya gelirlerse, öldüren de ölen de ateştedir.” “Ey Allah’ın Rasulü! Bu katil, ya öldürülen (neden ateşte)?” derler. Allah Rasulü sallahu aleyhi ve sellem, “O da arkadaşını öldürmeye arzuluydu” buyurur.

 

Filistinlileri birlik ve beraberliğe davet eden İkrime Sabri, “Bir çok kez çağrıda bulunduk, dileriz  bu çağrılar kabul görür. Hepimiz işgale karşı tek saf olmalıyız” şekilinde konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35