banner39

İç savaşı ABD ve İngiltere kışkırttı

Independent muhabiri Cockburn, Irak'ta iç savaşı ABD ve İngiltere'nin kışkırttığını yazdı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İç savaşı ABD ve İngiltere kışkırttı
İngiltere'de yayımlanan Independent on Sunday muhabiri Patrick Cockburn, Irak'taki gelişmeleri değerlendirdiği yazısında, 'asıl soru iç savaşın kaçınılmaz olup olmadığı' dedi.

Gazetenin Bağdat muhabiri olan Cockburn çeyrek asırdır bu ülkeyle yakından ilgilenen bir gazeteci ve 'Occupation: War and Resistance in Iraq - İşgal: Irak'ta Savaş ve Direniş' adlı kitabı yeni yayınlandı.

Cockburn, artık varlığından kimsenin kuşku duymadığını belirttiği, Irak'ta iç savaşı büyük ölçüde ABD ve İngiltere'nin kışkırttığını yazdı.

Amerikan ve İngiliz işgalinin Iraklı Kürt, Sünni ve Şii topluluk arasındaki ayrılıkları derinleştirdiğini belirten yazar, artık Sünni bir direnişçinin bir Şii'yi sadece farklı bir mezhebin üyesi olarak değil aynı zamanda bir işbirlikçi ve düşman olarak gördüğünü yazıyor.

Irak'daki yabancı güçlerin varlığını meşrulaştırmada kullanılan mazeretlerden birinin iç savaşı önlemek olduğunu belirten Cockburn, artık bunun bir geçerliliği kalmadığını yazıyor.

Cockburn, Amerikan Savunma Bakanlığı'nın sızdırılan bir raporuna göre Sünnilerin yüzde 75'inin direnişi desteklediğini kaydediyor.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?