banner39

İç tehdit sıralamasında irticanın yerini işsizlik alıyor

Beş senede bir yenilenen 'Kırmızı Kitap'taki iç tehdit başlığında, irticanın yerini 'işsizlik ve bölücü terör alacak'.

Arşiv 11.02.2010, 16:35 11.02.2010, 19:50
İç tehdit sıralamasında irticanın yerini işsizlik alıyor

 

Okan Haksever-Ankara/ Dünya Bülteni

Başbakan Erdoğan, halkın “en önemli iç tehdit” sıralamasında, “işsizlik” ve “ekonomi” konularının öne çıktığını belirterek, “kırmızı kitap” olarak anılan Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’ndeki değişiklikte halkın gündeminin esas alınacağını söyledi.
 
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, hafta başında parti genel merkezinde AK Partili milletvekilleriyle yaptığı istişare toplantısında, “kırmızı kitap” olarak anılan Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nde 2010 yılında yapılacak değişiklikler de gündeme geldi. Başbakan Erdoğan, “kırmızı kitap”ta tehdit değerlendirmelerinin 5 yılda bir revize edildiğini hatırlattı, bu yıl kitapta yapılacak değişikliği anlattı.

HALKIN GÜNDEMİNDE TERÖR VE EKONOMİ VAR

Milletvekillerinden edinilen bilgilere göre Erdoğan,  “iç tehdit” sıralamasında “irtica”nın yerini, işsizliğin alacağını açıkladı. Başbakan Erdoğan’ın hafta başında AK Partili milletvekilleriyle yaptığı toplantıda, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nde bu yıl yapılacak değişiklik de gündeme geldi. Alınan bilgilere göre Erdoğan, kamuoyu araştırmalarında vatandaşların, iç tehdit olarak bölücü terörle birlikte ekonomik sorunları gördüğünü vurguladı.

VATANDAŞIN GÜNDEMİNDE İRTİCA YOK

Başbakan Erdoğan, “en büyük sorun” ve “en büyük tehdit” sorularına vatandaşların, son yıllarda ağırlıklı olarak “işsizlik”, “ekonomi” ve “bölücü terör” yanıtlarının verdiğine dikkat çekerek, “Vatandaşın gündeminde, vatandaşın iç tehdit değerlendirmesinde, irtica gibi şeyler yok. Bölücü terörle birlikte ekonomi var. Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’ni de bu şekilde revize edeceğiz” diye konuştu.

İRBEÇ : TÜRK AÇILIMI YAPILSIN

Başbakan Erdoğan’ın, milletvekilleriyle yaptığı 9 saatlik istişare toplantısında, “Türklük açılımı” tartışıldı. Antalya Milletvekili Yusuf Ziya İrbeç, “Kürtler, Aleviler, hatta çingeneler için açılım yapıyoruz. Bu ülkede en fazla nüfusa sahip kitle olan Türkler için de açılım yapalım. Onları ihmal etmeyelim” çıkışı yaptı. Başbakan Erdoğan, İbreç’in sözlerine karşılık vermedi. Yusuf Ziya İrbeç, Kasım ayında yapılan Kızılcahamam kampında da açılım politikalarını eleştirmiş ve “Ben tabanıma hakim olmakta zorlanıyorum. 2-3 ay daha teskin edebilirim. Bu süreç böyle gitmez” eleştirisinde bulunmuştu.

ERDOĞAN’A AYETLİ MESAJ

AK Parti’nin istişare toplantısı, ilginç diyaloglara da sahne oldu. İlahiyatçı milletvekili Osman Kılıç, Başbakan Erdoğan’a, Kur’an-ı Kerim’deki Ahzab Suresi’nin 72’inci ayetinin Türkçe mealini okudu. “Biz emaneti göklere, yere ve dağlara arz ettik. Onlar onu yüklenmeye yanaşmadılar, ondan korktular da onu insan yüklendi. O cidden çok zalim, çok cahil bulunuyor” ifadelerinin yer aldığı ayeti okuyan Kılıç, “Sorumluluğumuz, çok büyük. Bu sorumluluğa göre hareket etmemiz lazım” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?