banner39

İcazet ve Diploma Töreni

Hollanda tarihinde ilk kez "Kur'an-ı Kerim İcazet Merasimi" düzenlendi. Rotterdam İslam Üniversitesi'ndeki törene çok sayıda diplomat ve bilim adamı katıldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İcazet ve Diploma Töreni

Hollanda'da Kur'an-ı Kerim İcazet Merasimi düzenlendi. Başta Bangladeş ve Libya'dan olmak üzere çeşitli ülkelerin diplomatları ile Prof. Zijderveld ve Prof. Steenbrick gibi Hollandalı bilim adamları, önemli Katolik NGO'larından Oikos'un Başkanı Dr. Wolters gibi Hıristiyan temsilciler, Rabbi Soetendorp gibi Yahudi temsilciler ve Barış Vakfı Spanda'nın Başkanı Dr. Momo gibi uluslararası şahsiyetler katıldı. Ayrıca İcazet Merasimi'ne katılmak üzere Rotterdam'a gelen Ürdün Üniversitesi İlahiyat Fakültesi dekanı Prof. Yasir al-Shamali ve Dekan Yardımcısı Dr. Amjad Qoursheh'in katılımları IUR çalışanları ve Hollanda'daki Müslüman toplum tarafından memnuniyetle karşılandı.  

IUR genel Sekreteri Tural Koç'un sunduğu, yazılı ve görsel basının da yoğun ilgi gösterdiği merasimde, salonu dolduran yerli ve yabancı konuklar, özellikle İcazetlerin dağıtıldığı esnada duygu dolu anlar yaşadı.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, böyle bir merasimin Rotterdam İslam Üniversitesi çatısı altında yapılmış olmasının kendileri için ayrı bir onur kaynağı olduğunu ve bütün eğitim birimleri ile halkın hizmetinde olduklarını vurguladı. Akgündüz, "'Bugün yaşadığımız iki önemli olaydan biri, Kur'an Kıraati Enstitüsünün ilk mezunlarına vereceği icazet merasimidir. İcazet merasiminin belki de Avrupa'da bir ilke imza attığını da söyleyebiliriz. Bu sebeple büyük Kurra ve alim Dr. Mustafa Akdemir'e ve onun ilk icazet alacak olan öğrencilere huzurunuzda teşekkür etmeyi borç bilirim. Kıraat, Kur'an'ın kurallarına göre okuma manasını ifade etmektedir. Rivayet ise Hz. Peygamber'den geldiği şekliyle Kur'an'ın okunmasını belli kurallara bağlayan alimlerin okuma şekillerini nakleden tarz ve stillere denmektedir. Kur'an'ın farklı tarzlarda okunmasına kısaca kıraat diyoruz. Kıraat meselesi imam eğitimin temel rükünlerinden biridir. Şurası unutulmamalıdır ki, Kıraat demek Kur'an'ın farklı bir metni demek değildir. Tarih boyu Müslümanlar farklı kıratları Kur'an'ın faklı versiyonları gibi kabul etmemişlerdir. Bundan da öte kıraatler, bazı batılı araştırmacıların iddia ettiği gibi, farklı Kur'an metinleri demek değildir. Zira farklı kıraat ve rivayetlerin Kur'an'ın mana ve tefsirine etkileri bulunmamaktadır" dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Hollanda İmam Cemiyeti Başkanı Al Khammar El Bakkaali, özellikle imamlar için ciddi bir Kur'an eğitiminin gerekliliğine ve üniversitenin bu hizmetinin desteklenmesi arzusunu dile getirdi. Kur'an Enstitüsünden mezun olan öğrencilerin sergilediği farklı okuyuşlar, misafirler tarafından ilgi ve beğeni ile dinlendi. Enstitü Müdürü Dr. Mustafa Akdemir'in, "icazet" belgesini okumasının ardından, öğrencilere İcazet ve Sertifikaları dağıtıldı. Rotterdam İslam Üniversitesi, Kur'an Enstitüsü Müdürü Dr. Mustafa Akdemir, "Avrupa genelinde olduğu gibi, Hollanda'da yaşayan Müslüman toplumun da farklı milletlerden oluşması, Kur'an-ı Kerim okumada takip edilen ve "Rivayet" dediğimiz çeşitli okunuş şekillerinin muhafaza edilmesi ve öğretilmesi ihtiyacını ortaya koydu. Bunların başında, ekseriyetin takip ettiği "Hafs Rivayeti" ile genelde Fas'lıların takip ettiği "Verş Rivayeti" gelmektedir. Rotterdam İslam Üniversitesi, Kur'an Enstitüsü'nden mezun olan bu ilk grup işte bu eğitimin ihtisasını yapmış oldu. Ayrıca bir grup öğrenci, bu rivayetlerle Kur'an-ı Kerim'i hatmederek "icazet" aldılar ve yaşadıkları ülkede bir ilkin öncüsü oldular. Bulunacakları her toplumda, artık Kur'an eğitiminin ehliyetli birer temsilcisi olmuşlardır" şeklinde konuştu.

Ürdün Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Yasir El Shamali, İUR gibi bir kurumun Müslümanlar ve gayr-i Müslimler için bir fırsat olduğunu ve Rotterdam'da bu Üniversiteyi görerek geleceğe olan ümitlerinin arttığını ifade ederek şunları söyledi: Dünya gerçek bir diyaloga muhtaç. Bunun için karşılıklı saygı; adaletin temini; nefret ile fanatizmin terki üç temel şart. Bunu ancak IUR gibi bir Üniversite gerçekleştirir. Hollanda'nın Rotterdam şehrinde Batıdaki Müslüman ve gayr-i Müslim toplumlara böylesine akademik bir yaklaşım sergileyerek hakkı ve hakikati anlatan akademik bir kurum olması, her iki kesim için de ilahi bir nimettir.

Programın ikinci bölümünde İslami İlimler Fakültesi öğrencilerinin diploma merasimleri yapıldı. Fakülte Dekanı Dr. Özcan Hıdır'ın bilgilendirme konuşmasının ardından, yeni mezunlar diplomalarını aldı. Konuşmasının sonunda salonda bulunanların yeni yılını ve yaklaşan Kurban Bayramını tebrik eden IUR İlahiyat Fakültesi Dekanı Dr. Özcan Hıdır, "İUR'nin İlahiyat Fakültesi'nde verilen kaliteli eğitim-öğretim, Hollanda toplumuna akademik ve entelektüel manada İslami meselelerin takdiminde büyük önem arz ediyor. Yine bu eğitim, Hollanda'da yaşayan Müslümanların dini ve sosyo-kültürel problemlerinin çözümünde, Müslüman olmayanlarla olan ilişkilerinde, karşılıklı güven ve anlayışlarının gelişmesinde olmazsa olmaz önemdedir" dedi.
İHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?