banner15

İçerde Blair, dışarda savaş karşıtları konuştu-VİDEO

İngiltere'nin eski Başbakanı Tony Blair, Irak işgali kararını, ortaya çıkan tüm gerçeklere rağmen hararetle savundu

İçerde Blair, dışarda savaş karşıtları konuştu-VİDEO


Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair, Irak savaşına gidilen dönemde alınan kararlarla ilgili olarak Chilcot Komisyonu'na ifade veriyor.

Blair soruşturmanın yürütüldüğü binaya 90 dakika kadar erken geldi. Binaya yoğun güvenlik önlemleri altında, arka kapıdan alındı.

Oturumun başında, soruşturmanın başkanı John Chilcot, bu sorgulamanın amacının 'Irak'ı niçin işgal ettik?' sorusuna yanıt bulmak olduğunu söyledi.

Tony Blair de, ifadelerine başlarken, "ABD'deki 11 Eylül saldırılarının İngiltere'nin Saddam Hüseyin'e yönelik siyasetini tamamiyle değiştirdiğini" savundu. Blair, "11 Eylül'e kadarki siyasetimizi, elimizden gelen çabayı göstermek, en iyisini ummak ama farklı bir tehlike hesaplaması yapmak olarak tanımlayabilirim. 11 Eylül'e dek, biz bir tehlike olduğunu düşünüyorduk. Ama bunu kontrol altında tutabileceğimiz kanısındaydık. 11 Eylül'den sonra olan meydana gelen önemli değişiklik ise, risk hesaplarının değişmesi oldu" sözlerini kullandı.

Blair, ABD yönetimi ile savaş öncesinde konuşulanlar konusunda açık davrandığını, "Saddam Hüseyin konusunda harekete geçilmesi gerektiğini, bunun yöntemi konusunda seçeneklerin ise ucu açık" olduğunu konuştuklarını belirtti.
2002 yılında ABD'nin o dönemdeki Başkanı George Bush'u çiftliğinde ziyareti sırasında Irak'a saldırı için 'gizli' bir anlaşma yapıldığı suçlamalarını ise reddetti.

Blair Bush'a "(Saddam Hüseyin'in) Elindeki kitle imha silahları konusunda bir şey yapmalıyız ve bu rejim değişikliği demekse öyle olsun" dediğini aktardı.

11.30'da başlayan ve akşam saatlerine dek sürmesi beklenen oturum sırasında Blair'in yapılanları ve alınan kararları şiddetle ve kararlılıkla savunduğu dikkat çekti.

blair-irak-komisyonu.jpg

MESAJ VERİLMESİ GEREKİYORDU

11 Eylül sonrası tüm tehdit algılamalarının değiştiğini, bu şekilde Irak liderine bakışlarının da farklılaştığını savunan Blair, ön ayak olduğu işgal sonucu devrilen ve daha sonra idam eden dönemin Irak lideri Saddam Hüseyin'den sürekli olarak ilk adıyla, 'Saddam' olarak söz etti.

Eski İngiltere Başbakanı, Irak'ın yaptırımlarla sınırlanması siyasetinin işe yaramadığının o dönemde iyice ortaya çıktığını ve 'bir şeyler yapılması gerektiğini' savundu.

Blair, 11 Eylül sonrası ortamında 'kitle imha silahları ile ilgili bir faaliyet yürütülüyorsa bunun durdurulması gerektiği' mesajının mutlak bir şekilde ve net olarak verilmesi gerektiğine inandıklarını belirtti.

Sorgulamayı yapan beş komisyon üyesi, karar süreçlerini netleştirmek için o dönemde yapılan bazı önemli toplantılara; örneğin kabinenin bir bölümüyle başbakanın sayfiye konutunda ve Teksas'taki çiftliğinde ABD Başkanı Bush ile yapılan görüşmeye odaklandı.

blaireylem.jpg

IRAK'TA ÖLENLERİN İSİMLERİ OKUNDU

Blair Irak komisyonuna ifade vermeye başladığında, bina dışında toplanan göstericiler de eyleme başladı.

Irak'ta hayatını kaybeden 179 İngiliz askerin yakınlarından bazılarının da aralarında olduğu bir grup Londra'da oturumun yapılacağı bina önünde savaş karşıtı bir gösteri düzenliyor.
Blair açıklamalarına başlarken eylemciler de savaş sırasında ölen askerlerle Iraklı sivillerin adlarını içeren uzun bir listeyi okumaya başladı.
Eylemciler, Blair'in savaş suçlusu olarak değerlendirilmesi ve tutuklanması çağrısı yaptı.

blair-eylem.jpg

HÜKÜMET DOSYALARI GÜNDEMDE

Oturumda tartışmalı bulunan hükümet dosyaları gündeme getirilecek ve Blair'in savaş kararını nasıl gerekçelendirdiği üzerinde yoğunlaşılacak.

Komisyon savaşa gidilen dönemi kronolojik olarak belirli başlıklar altına ele alıyor:

Kabine içi bölünme

Blair'e savaş öncesinde, başbakanın şehir dışındaki konutu Chequers'ta yapılan görüşmelerden neden kabinenin bazı üyelerinin haberdar edilmediği soruldu.

Dönemin hükümetinde yer alan Robin Cook ve Clare Short, Irak'a karşı silahlı mücadeleye karşı olduklarını ortaya koymuşlar, süreç içinde de hükümetten istifa etmişlerdi.

Blair ise kabinesinin yeterli şekilde bilgilendirildiğini, savaşla ilgili kesin kararların ise bu toplantıda alınmasının söz konusu olmadığını savundu.

Blair, sürekli ilk adıyla andığı Saddam Hüseyin'in BM yaptırımlarını ihlal ettiğini, tehdit oluşturduğunu belirterek, dönemin Irak liderinin 'iyi niyetli' olduğuna inanmadığını kaydetti.

Blair 11 Eylül gibi bir saldırının sonrasında terör, ya da kimyasal ya da biyolojik silahlar işin içine girdiğinde, 'risk alınamayacağını' belirtti.

Tony Blair söz konusu kitle imha silahları olduğunda İran ile ilişkiler konusunda da sert tavır alınmasından yana olduğunu belirtti.

Açıklamalara göre o dönemde, Irak karşısında 'akıllı yaptırımlar' kullanılması düşünüldü, ancak bunların işe yaramayacağına karar verildi.

Blair, bu seçeneğin yanı sıra 'rejim değişikliği' de dahil olmak üzere tüm seçeneklerin değerlendirildiğini kaydetti.

Soruşturma halka açık olarak kasım ayından bu yana sürdürülüyor. Blair'i soruşturmada izlemek isteyen vatandaşlar da kura ile belirlendi. Bir yıl sürmesi öngörülen Irak soruşturmasının sonunda cezai işlem uygulanmayacak, ancak soruşturmayı yürüten heyet bir rapor hazırlayacak. Bu raporun, yaz aylarından önce yapılacak genel seçimlerden önce açıklanması öngörülmüyor. Irak Komisyonu ilerleyen haftalarda Blair'ın ifadesine yeniden başvurabilecek.
 

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2010, 18:28
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48