İçişleri Bakanlığı 'Tunceli baskını' için rapor hazırladı

Bakanlık raporuna göre, Sarıyayla'ya takviye birlikler geç gitti, yeterli mühimmat yoktu, PKK birlikteki ağır silahları da götürdü.

İçişleri Bakanlığı 'Tunceli baskını' için rapor hazırladı

Sarıyayla Karakolu'nda dört askerin şehit olduğu baskınla ilgili incelemelerde bulunan İçişleri Bakanlığı heyeti, birbirini izleyen ihmalleri tespit etti: İstihbarata rağmen önlem alınmadı 

Tunceli'nin Nazimiye İlçesi'nde dört askerin şehit olduğu Sarıyayla Karakolu baskınıyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere kente giden İçişleri Bakanlığı müfettişleri çalışmalarını tamamladı. Heyet, baskına bir dizi ihmalin neden olduğunu saptadı. Ulaşılan bilgilere göre, İçişleri Bakanlığı heyeti şu tespitlerde bulundu: "Karakolun güvenliği yeterli değildi. İstihbarata rağmen önlem alınmadı. Baskın sırasında yardım geç gönderildi. Karakoldaki mühimmat yetersizdi. Saldırı sırasında askere ait üç telsizi ve iki ağır makineli biksi silahı PKK'hlar aldı."

Sorulara yanıt aranıyor

İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın, "Elimizde bulgular var. Çok boyutlu olarak araştırıyoruz" sözlerine açıklık getiren İçişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili Tarafa şunları söyledi: "Saldırı öncesi alınan istihbaratlar ve uyarıların değerlendirilmediği yönünde bazı güçlü bulgulara ulaşıldı. Şu anda en ciddi bulgu budur. Bu iddiaların ve bulguların hepsi tek tek araştırılıyor. Bölgede şu anda birçok uzman kişi var. Üç farklı istihbarat raporuna rağmen neden önlem alınmadığı araştırılıyor. Bunun cevabı bulunduğunda, resmin en önemli parçası da ortaya çıkmış olacak. Sonuçlar, başbakan ve cumhurbaşkanına sunulacak. İçişleri Bakanlığı ilk defa böyle bir inceleme yapıyor."

Kaynak: Taraf

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2010, 13:41
banner53
YORUM EKLE

banner39