banner39

İdam ve Müslümanlara hakaret

Saddam’ın idam edilmesinin yankısı bütün dünyada sürerken, Belçika'da yaşayan Müslümanlar da olaya tepki gösterdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İdam ve Müslümanlara hakaret

Belçika televizyonları Saddam’ın idam edilmesini ilk haber olarak verirken; önceki gece ülkedeki bütün televizyon kanalları da Saddam’la ile ilgili programlara yer verdi. Belçika'daki yayın kuruluşları ve vatandaşlar, Saddam’ın idamından tamamen ABD'yi sorumlu tutarken; idamın Irak'taki şiddeti durdurmaya yetmeyeceğini düşünüyor.  
 
Müslümanlara Hakaret

İHA muhabirinin sorularını cevaplayan Arap asıllı Müslüman aktör Muhammed Barış, "Mübarek bir günde böyle bir idam Müslümanlara hakarettir. Bunu ABD bizzat kendi yaptı. Bu, Müslümanları aşağılamaktır. Saddam'a gereken ceza verilmeliydi; ancak ABD tarafından değil. Biz Müslümanların durumu içler acısı. Kendi diktatörümüzü bile kendimiz yargılayamıyoruz. Başka bir deyişle Müslümanlar sahipsiz. Keşke Osmanlı hiç yıkılmasaydı. Osmanlı Devleti'ni özlüyorum" derken; Türk asıllı eğitimci Şeref Kılıç, "Saddam Hüseyin'in uyduruk bir mahkeme tarafından idam edilmesini kabul etmiyorum. 650 bin kişinin ölümünden sorumlu bir kişi 'başkan' olarak gezerken, Saddam'ın idam edilmesi insan haklarına aykırıdır. Ben bunu kabul etmiyorum ve bundan insanlık adına utanç duyuyorum" şeklinde konuştu.

Saddam Hüseyin'in idam edilmesinden bir gün önce Belçika Dışişleri Bakanı Karel De Gucht, "Gereken ceza verilmelidir; ancak idama karşıyım. Prensip olarak idam cezası uygun değildir" demişti.
 
 Vakit

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?