banner39

İdama Türkiye'den de tepki var

Devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in idamının ardından Mersin Baro Başkanı İsa Gök, baro binasında bir basın toplantısı düzenleyerek, Saddam'ın yargılanış biçimini eleştirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İdama Türkiye'den de tepki var

Mersin Baro Başkanı İsa Gök, Saddam Hüseyin'in yargılanış biçimiyle uluslararası hukukun tümüyle çiğnendiğini belirterek, Saddam'ın "Birlik olun" cümlesinden başta Türkiye olmak üzere bütün Ortadoğu ülkelerinin ders çıkarması gerektiğini söyledi.

Saddam Hüseyin'in bir harp esiri olduğunu belirten Gök, "Harp esirinin yargılanma şekli Cenevre Sözleşmesi'nde bellidir. Birleşmiş Milletler'in (BM) dahil olduğu uluslararası mahkemede yargılanması gerekirken, Saddam Hüseyin'in mualifi olan Şiiler'in bulunduğu mahkemede yargılandı ve idam edildi. Olay o kadar hassas ki uluslararası hukuk tümüyle hiçe sayıldı. Uluslararası hukukta 'hak' olmadığı gücün olduğu ortaya çıktı. Güç kendi hukukunu yarattı" dedi.
Saddam'ın davasının Sünniler ve Şiiler arasında geçtiğini ifade eden Gök, Sünni-Şii çatışmasının körüklendiğini ve bu mahkemeyi kuranın da, infazı gerçekleştirenin de Amerika ve İngiltere olduğunu ileri sürdü. Bu idam ile birlikte Amerika ve İngiltere'nin Ortadoğu ülkelerine gözdağı verdiğini savunan Gök, "Kurban Bayramı günü Şiiler'in yoğun olduğu yerde Sünni birisi bilerek asılıyorsa, buna dikkat etmek gerekir. Amerika burada Türkiye başta olmak üzere Suriye, İran, Yemen, Ürdün, Mısır'a gözdağı vermiştir. Biz baro olarak zaten idamlara karşıyız, amacımız Saddam'ı savunmak değil, hukuku, insan haklarını ve Cenevre Sözleşmesi'ni savunmaktır" diye konuştu.
Saddam Hüseyin'in ölmeden önce son olarak söylediği "Birlik olun" cümlesinden önemli mesajlar çıkarılması gerektiğini vurgulayan Gök, Türkiye'de de aynı oyunların oynandığını ve bu olaydan herkesin ders çıkarması gerektiğini kaydetti.
İdam ile ilgili Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Bush'un açıklamalarına da tepki gösteren Gök, şunları söyledi:
"Amerika Başkanı Bush verdiği beyanatta 'Bu idam demokraside bir dönemeçtir' diyor. Kan üzerine, idam üzerine demokrasinin gelebileceğini iddia etmek, bir ruh hastalığıdır. Bir ülkenin devlet başkanını idam ediyor, bununla da demokrasinin geldiğini iddia ediyorsun. Hukuk nerede? Birleşmiş Milletler nerede? Uluslararası güçler nerede? Artık herkes uyanmalı".

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?