banner39

'İddianamede Kanal7 INT adı yok'

Alman savcılığına dayandırılarak medyada yeralan bazı iddialar üzerine Kanal 7 INT TV yönetimi, savcılık iddianamesini tercüme ettirip yayınlayarak olayların sanıldığı gibi olmadığını duyurdu.

Arşiv 27.04.2007, 20:15 27.04.2007, 20:16
'İddianamede Kanal7 INT adı yok'

Kanal 7 INT TV yönetimi, medyada yer alan ve Alman savcılığına dayandırılan iddialar üzerine, savcılık iddianamesini tercüme ettirip yayınladı. İşte iddianame ve cevabı:

Almanya adli makamlarının Deniz Feneri e.V isimli, Almanya’da faaliyet gösteren bir dernek ile ilgili olarak başlattıkları adli soruşturma nedeniyle 27.04.2007 tarihli basın organlarında Kanal 7 INT Televizyonu ile ilgili bazı haberlere yer verilmiştir.

Almanya adli makamlarına atfen verildiği belirtilen bu haberler gerçek dışıdır, dayanaksızdır ve doğrudan Kanal 7 INT Televizyonu’nu karalama amacı gütmektedir.

Basın bildirimizin ekinde sunduğumuz ve adli soruşturmayı yürüten Frankfurt Savcısı Doris Möller-Scheu imzasını taşıyan basın bildirisinde de (Almanca-Türkçe metinler) açıklandığı gibi gerçekler aşağıdaki gibidir:

1) Kanal 7 INT Televizyonu ile Deniz Feneri e.V Derneği arasında, aynı binanın değişik katlarında ayrı ayrı faaliyet sürdürmelerinin dışında hiçbir organik bağ yoktur.

Frankfurt Savcılığının ekte sunduğumuz basın bildirisinde hiçbir kişinin ve Kanal 7 INT’in adı geçmemektedir. Bu soruşturmada Frankfurt –Main Sulh Mahkemesi tarafından tutuklanan Mehmet Gürhan’ın; Deniz Feneri e.V nin eski yöneticilerinden ve halen Kanal 7 INT’in yöneticilerinden biri olmasından yola çıkarak Kanal 7 INT ile Deniz Feneri e.V arasında organik bir “ilişki” kurmak mümkün değildir.

2) Deniz Feneri e.V adlı dernekten Kanal 7 INT Televizyonuna hiçbir zaman tek bir kuruş dahi para aktarımında bulunulmamıştır.

3) Kanal 7 INT ile ilgili olarak Alman adli makamlarının ve savcılığının yürüttüğü herhangi bir soruşturma yoktur.

4) Bazı gazetelerde yer aldığı gibi Frankfurt Savcısı Doris Möller –Scheu, gazetecilerin sorularını yanıtlamamıştır ve aynı savcının Kanal 7 INT ile ilgili suçlayıcı herhangi bir beyanı bulunmamaktadır. Ekte sunduğumuz Frankfurt Savcılığının Basın Bildirisinde Kanal 7 INT Televizyonunun adı dahi geçmemektedir.

5) Kanal 7 INT Televizyonu iddia edildiği gibi hiçbir kurum ve kuruluşlar veya gerçek kişiler ile “karmaşık ilişkiler ağı“ içinde değildir.

Basın organlarının doğru haber vermelerinin ve gerçekleri yansıtmalarının asli görevleri olduğunu bir kez daha hatırlatırız.

Saygılarımızla…

Kanal 7 INT Yönetim Kurulu

-----------------------


Ek:Frankfurt Savcısı Doris Müler-Scheu Basın Bildirisi
Almanca ve Türkçe çevirileri

Frankfurt Savcısı Doris Müler-Scheu Basın Bildirisi

Staatsanwaltschaft
bei dem Landgericht Frankfurt am Main

- Die Pressesprecherin -

Konrad-Adenauer-Straße 20 × 60313 Frankfurt am Main
Telefon 069/1367 – 8450 × Telefax 069/1367 – 8932

------------------

Postanschrift: Staatsanwaltschaft bei dem Landgericht · D - 60256 Frankfurt

Datum

25.04.2007

P r e s s e m i t t e i l u n g

Durchsuchungen in Fechenheim

In einem seit Januar 2006 anhängigen Ermittlungsverfahren gegen 4 türkische Staatsangehörige im Alter zwischen 44 und 39 Jahren wegen des Verdachts des gewerbsmäßigen Betrugs und der Geldwäsche wurden heute Durchsuchungsmaßnahmen in den Wohnungen der Beschuldigten, bei einem türkischen Verein, bei einem türkischen Fernsehsender sowie in den Firmenräumen verschiedener Kapitalgesellschaften vorgenommen.

Die Durchsuchungen fanden in 14 Objekten im Rhein-Main Gebiet statt u.a. in einem mehrstöckigen Gebäude in der Adam-Opel-Straße in Frankfurt, wo sich der Vereinssitz, der Fernsehsender sowie mehrere der durchsuchten Firmen befinden.

Nach den bisherigen Ermittlungen besteht der Verdacht, dass ein 44-jähriger Beschuldigter in seiner Funktion als Vorsitzender des Vereins, der als eingetragenen Vereinzweck die humanitäre Unterstützung Not leidender Muslime nennt, und ein 43-Jähriger sowie ein 39-Jähriger als Vereinsmitglieder im Zeitraum von 2002 bis Mai 2006 unter anderem durch Fernsehspots und über das Internet um Spendengelder warben, die gemeinnützigen Projekten und Bedürftigen zugute kommen sollten. Im Vertrauen auf die Richtigkeit der Angaben gingen unter anderem auf den 4 Konten des Vereins bei verschiedenen Banken ca. 14 Mio. Euro ein, von denen mindestens 8 Mio. Euro nicht für gemeinnützige Zwecke, sondern nach erfolgten Barabhebungen von den drei Beschuldigten zweckentfremdet worden sein sollen.

HESSEN SAVCILIĞI TARAFINDAN YAPILAN BASIN BİLDİRİSİNİN TERCÜMESİ
2006 Ocak ayından beri, Türk uyruklu 44 ve 39 yaşındaki bir Türk derneği, bir Türk televizyon kanalının ve farklı şirketlerin başında bulunan sanıkların dolandırıcılık ve kara para aklamasıyla ilgili soruşturma tamamlandı.

Araştırmalar Frankfurt’ ta, dernek, televizyon kanalı ve aynı zamanda birçok şirketin bulunduğu Adam-Opel- Caddesi’ndeki çok katlı bir binada yapıldı.

Şimdiye kadar yapılan soruşturmaya göre, 44 yaşındaki sanık, yardıma muhtaç Müslümanlara insani destekte bulunan(yardım eden) dernek olarak adlandırılan derneğin başkanı ve 43 ve 39 yaşındaki sanıkların 2002’den 2006 Mayıs ayına kadar derneğin üyesi olarak televizyon ve internet üzerinden kamu yararına projeler ve yardıma muhtaçlara bağış toplayan kişiler olduğu tesbit edildi.

Derneğin farklı 4 banka hesap numarası incelemeye alındı ve en az 8 milyon Euro’nun kamu yararı yerine 3 zanlının (sanığın) amaç dışı kendi hesabına kullanıldığı tespit edildi.

Yine bu soruşturmaya göre, zanlıların bu parayı başında bulundukları farklı firmalara aktardığı tespit edildi.

Aynı şekilde derneğin üyesi diğer zanlı da para kuryesi olarak belirlendi.

İncelemeye Frankfurt ve Main’daki 340 polis memuru ve 5 savcı katıldı. Onlar, dernek dökümanlarını, zanlıların bağlı bulunduğu şirketlerin resmi dökümanlarını, elektronik bilgilerini, muhasebe kayıtlari, banka hesapları, ödeme belgeleri, yazışmaları, resmi anlaşmaları, para transferi, bağışlar ve bağışlanan malzemelerin kullanımı ile ilgili inceleme yaptılar.

44 ve 43 yaşındaki zanlılar, Frankfurt/ Main sulh mahkemesinin emriye tutuklandı.

İnceleme ve değerlendirme sürecinde elde edilen deliller dikkate alınacak.

haber7

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?