banner15

İftar yemeğinde buluştular

Almanya Başbakanı Angele Merkel ile Başbakan Tayyip Erdoğan iftarda buluştu.

İftar yemeğinde buluştular

Almanya Başbakanı Angele Merkel ile Başbakan Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul Teşkilatı'nın Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlediği iftar programında kültürler arası diyalog mesajları ver.

AK Parti İstanbul Teşkilatı'nın Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlediği "Medeniyetlerin Bulunduğu Yerde Buluşuyoruz" adlı iftar programında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dinler ve kültürlerarası diyaloğun önemine atıfta bulanarak dolaylı yoldan Papa 16. Benedict'i eleştirdi. Dinler ve kültürler arasındaki diyalog eksikliğinin aşırı uçlar tarafından istismar edilmek istendiğini belirten Başbakan Erdoğan, "Böyle bir dönemde özellikle başta biz siyasiler olmak üzere dini liderler ve bütün kanaat önderlerinin birbirlerini dışlamak yerine söz ve davranışlarıyla dünya barışına katkıda bulunmaları gerekiyor." dedi.

Ankara'dan İstanbul'a Alman Başbakanı Angela Merker ile aynı uçakta geldiğini dile getiren Erdoğan, "Şansöliye'ye dedim ki, geçen yıl Almanya eski başbakanı Schöder ile ilkini yaptık bu yılda sizinle 2.'sini yapıyoruz. Umarım bu sofrayı hep böyle açık tutarız." diye konuştu.

Almanya'da yaşayan Türklerin entegrasyonuna büyük önem verdiklerini aktaran Başbakan Erdoğan, bu ülkedeki 2. ve 3. neslin Alman sosyal hayatına önemli şekilde katıldığını vurguladı. Son dünya futbol şampiyonasında Alman ve Türk bayraklarının birleştirilerek taşınmasını entegresyona en iyi örnek olarak gösteren Başbakan Erdoğan, "Bunu televizyonlarda hep birlikte izledik. Ve izlerken 'Doyduğum yerin üzerimde hakkı var' anlayışını gördük. Bu entegrasyonun başarıldığının bir göstergesidir." şeklinde konuştu.

MERKEL VE ERDOĞAN DİNİ LİDERLERLE GÖRÜŞECEK

Erdoğan, İstanbul'daki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde Alman Başbakanı Merkel ile Türkiye Ermenileri Patriği Mutafyan, Fener Rum Patriği Barthalemeos, Türkiye Hahambaşısı İsak Haleva ve İstanbul Müftüsü başta olmak üzere 4 dinin temsilcisiyle bir araya geleceklerini vurguladı.

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne sağlayacağı katma değerin öne çıkarılmasını isteyen Erdoğan, NATO'nun içinde bulunan tek müslüman ülke olarak Türkiye'nin ne denli önem arz ediyorsa birlik için de aynı önemi taşıdığını kaydetti.

Almanya'nın AB sürecinde Türkiye'ye her zaman destek verdiğini ve buna kendisinin son 4 yıldır bizzat şahit olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, "Bundan dolayı sayın Merkel'in şahsında ülkem ve milletim adına Alman Hükümeti ve alman halkına teşekkür ediyorum. Bu desteklerini arttırarak sürdüreceklerine inanıyorum" şeklinde konuştu.

"Mübarek iftar yemeğinde burada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu ayda dünyadaki bütün Müslümanların birbirlerine çok yakın olduklarını hissettiklerini biliyorum." diyerek sözlerine başlayan Almanya Başbakanı Angela Merkel Dinler ise kültürler arasında işbirliğinin önemine dikkat çekti.

Başbakan Erdoğan'ın ardından kürsüye gelen Merkel, "Birbirimizi tanımaya daha çok zaman ayırmalıyız. Bu akşam onun için çok önemlidir." dedi.

Medeniyetler arası diyaloğun önemine sık sık atıfta bulunan Merkel, eylül ayında Alman Dışişleri Bakanı Walter Steinmeir ile Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün birlikte başlattığı 'Ernest Reuter Kültürlerarası Diyalog ve Arayış' etkinliğinin önemini anlattı. Türk-Alman Üniversitesinin Türkiye'de kurulacak olmasına bütün gücüyle destek verdiklerini aktaran Merkel, iki ülke arasında medyanın ve okul işbirliğinin artırılmasın talep etti. Hanover'de yapılacak olan uluslararası fuara Başbakan Erdoğan'ı davet eden Merkel, Erdoğan'ı ülkesinde görmekten büyük mutluluk duyacağını açıkladı. Türkiye ile Almanya arasında bu ülkede yaşayan 2,5 milyon Türkün sağlam köprüler oluşmasında büyük katkısı olduğuna vurgulayan Merkel, "Bizi birbirimize yakınlaştıran adımlar atmalıyız. Gelecekte karşımıza çıkacak sorunların üstesinden el birliği ile geleceğimize inanıyorum. Demokrasi, insan onuru ve özgürlüklerle bunu yapacağız." dedi.

Konuşmasını Türkçe, 'Hayırlı Ramazanlar dilerim' şeklinde tamamlayan Merkel'e AK Parti İstanbul İl Başkanı Mehmet Müezzinoğlu ipek halı hediye etti. Metre karesi bin 500 dolara satılan ipek halı Pendik Belediyesi'nin açtığı meslek edindirme kurslarına katılan kursiyerler tarafından dokundu. Halının bir diğer özelliği ise ışığın geliş açısına göre renginin değişiyor olması.

Bin 500 kişinin katıldığı iftar yemeğinin mönüsünde; iftar tabağında pastırma, hurma, zeytin, beyaz ve kaşar peynir, tereyağ, bal, ev reçeli, domates ve salatalık bulunurken mercimek çorbası, su böreği, mevsim salatası, karışık Türk tatlıları ile ana yemek Hünkar Beğendili kebabı vardı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48