banner39

İGİAD: İşler kötü gitse de iş ahlakına özen göstermeliyiz

İGİAD Başkanı Şükrü Alkan, Türkiye Ekonomisi'ni, son siyasi gelişmeleri ve 2010'dan iş dünyasının beklentilerini Dünya Bülteni'ne anlattı.

Arşiv 06.10.2009, 11:58 06.10.2009, 21:38
İGİAD: İşler kötü gitse de iş ahlakına özen göstermeliyiz


Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni

Dünya Bülteni: Sizce Türkiye ekonomisinin genel görünümü nasıldır? İş dünyası ekonomimizde yaşanan gelişmeleri nasıl yorumluyor?

Şükrü Alkan: Türkiye Ekonomisi'nin genel görünümünü çok olumlu bulduğumuzu söyleyemeyiz. Son zamanlarda mevcut durumun çok kötü olmadığını belirtmeliyiz, ancak ekonomimizin dışa bağımlılığının getirdiği sıkıntılar hala devam ediyor. Kriz sürecinin kısmen atlatıldığını görüyoruz, ancak bazı durumların kesinleşmesinin IMF ile olan anlaşmaya bağlı olması ve belirsizliklerin devam etmesi iş dünyasındaki sıkıntılı bekleyişin sürmesine neden oluyor. Kriz atlatıldı ama belirsizlikler devam ediyor. Bu belirsizlikler aşılmazsa iş dünyasını daha zor günler bekliyor. Üretim, istihdam, ihracat ve tüketim konusunda ise şunları söylemek gerekiyor. Krizle birlikte son dönemde, üretim ve tüketim alışkanlıklarımız değişti.

D.Bülteni: Sanayide durum nasıl? Üretim artışı söz konusu mu yoksa yerinde mi sayıyor?

Ş.Alkan: Sanayi raporlarına yakından baktığımızda gözle görülür bir üretim daralması yaşadığımızı görüyoruz. Tüketim alışkanlıklarının değişmesi piyasada kısmi bir daralmaya yol açtı. Bunu aşmak gerekiyor. Diğer yandan, ülkemizde işsizlik çok ciddi boyutlarda devam ediyor. İşsizlik oranında bir düşüş yaşansa da sorun ciddiyetini koruyor. Ekonomide genel bir belirsizlik durumu var ve gelecek için çok parlak şeyler söylemek zor görünüyor. Fakat yine de belirtmeliyiz ki genel göstergeler şimdilik pozitife dönmüş durumda, fakat bu bizi yanıltmasın.

İŞ ADAMI SÖZÜNDE DURMALI

D.Bülteni: Sizce 2010 daha mı güzel olacak? Sanayici ve işadamı yatırım için 2010'u bekliyor diyebilir miyiz?

Ş.Alkan: İş dünyasında 2009'un 2. yarısından itibaren gözle görülür iyileşmeler yaşandı. 2010'un da benzer bir şekilde devam edeceğini öngörüyoruz. Fakat şunu bilelim ki 2010 yılı iş dünyası açısından çok rahat bir dönem olmayacak. Türkiye küresel krizi az bir yarayla atlattı ve bu sebeple 2010 yılında, 2009'un 2. yarısında yakalanan ivmenin devam edeceğini öngörüyoruz.

D.Bülteni: 2010 ile ilgili iş dünyasına dönük tavsiyeleriniz neler olabilir?

Ş. Alkan: Ekonomik açıdan üyelerimize ve iş dünyasına şunları tavsiye ediyoruz: İşlerimiz kötüye gitse de, zor ve sıkıntılı zamanlar yaşasak da iş ahlakına ve verdiğimiz sözlere riayet etmeye özen göstermeliyiz. Çünkü iş onurunu ve itibarımızı kaybetmek, müşteri kaybetmekten daha önemlidir. Bunun yanı sıra bankalarla ilişkilerimizde çok dikkatli davranmalıyız. Öz sermayelerimizi güçlendirmeli ve firmalarımızda yedek akça bulundurmayı ihmal etmemeliyiz. Borçlanırken ayağımızı yorganımıza göre uzatmalıyız. Ve en önemlisi kısa, orta ve uzun vadede yeniliklere açık olmalı ve Ar-Ge yatırımlarımızı etkili bir şekilde yapmaya devam etmeliyiz.

GIDA VE ULAŞIM SEKTÖRLERİ ŞANSLI SEKTÖRLERİ

D.Bülteni: Sizce gelecekte hangi sektörlerin önü açıktır? Hangi sektörlerin büyüme şansı daha fazla?

Ş.Alkan: Önümüzdeki yıllarda özellikle gıda sektörünün önünün açık olduğunu ve yükselen sektör olmaya devam edeceğini öngörüyoruz. Ayrıca ulaşım ve enerji sektörleri de yükselen sektörler olmaya devam edecektir. Ülkemizin en önemli sektörleri olan tekstil ve inşaat sektörleri için maalesef olumlu şeyler söylemek çok güç. 2005–2008 döneminde ülkemizde inşaat patlaması yaşanmıştı ama krizle birlikte sektör durağanlığa geçti. Bu durumun 2010'da devam edeceğini düşünüyorum. Tekstildeki daralma ise Türkiye'nin üretimden çıkıp markaya dönmesi, fason üreten ülke konumundan çıkmasıyla aşılacaktır.

D.Bülteni: Türkiye'de bürokrasinin azaldığını düşünüyor musunuz?

Ş.Alkan: Bürokratik anlamda bazı konularda iyileştirmeler gerçekleştirildi ama bunların yeterli olduğunu düşünmüyoruz. Hükümetten daha olumlu ve pratik adımlar atmasını bekliyoruz.

AÇILIM ÇABALARINDA SÜREÇ UZAMASIN

D.Bülteni: Hükümetin ve Sayın Başbakan'ın açılım çabaları ile ilgili yorumlarınız nelerdir?

Ş.Alkan: Herşeyden önce ülkemizin bütünlüğünü çok önemsiyoruz. Son zamanlarda sayın başbakanımızın gerçekleştirdiği açılım çabalarını takdir ediyoruz. Bu adımlar ülkemizin bütünlüğü ve kardeşliği için çok geç atılmış adımlardır. Fakat açılımın tam olarak neyi kapsadığını, öngörülen süreci, moda tabiriyle "yol haritası"nı tam olarak bilmiyoruz. Süreç çok uzadı. Hükümet bir an önce açılımın kapsamını kamuoyuyla paylaşmalıdır. Aslında kapsamı tam olarak belirlenmemiş ve ayrıntıları açıklanmamış açılım süreci, üzerinde çokça konuşulmaya devam ettikçe korkarım dipsiz kuyuya taş atmak gibi bir duruma dönüşecek. Bu fırsatı iyi değerlendirmeliyiz, yoksa çok geç kalmış olacağız. Açılım sürecinde neler yapılacağını, neyi kapsadığını, kiminle ne görüşüleceğini, çözümün muhataplarını ve adreslerini bilmeye ihtiyacımız var. Bu süreçte muhalefet yapıcı ve serinkanlı olmalı diye düşünüyoruz. Çünkü bu sorun, hükümetin değil tüm ülkenizin en temel sorunlarının başında gelmektedir.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?