İHA, felaket bölgesi Myanmar sınırında

İHA yayın ekibi, kasırga felaketinin yerle bir ettiği ve katı bir askeri yönetim altındaki Myanmar - Tayland sınırına ulaştı.

İHA, felaket bölgesi Myanmar sınırında

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kasırga felaketinin yerle bir ettiği Myanmar'a dünyadan ilk ulaşan yayın ekibi İHA oldu. İhlas Haber Ajansı (İHA), tarihinin en ağır doğal afetini yaşayan ve ölü sayısının 100 bin'e çıkmasından korkulan katı bir askeri yönetim altındaki Myanmar - Tayland sınırına ulaştı.

Nargis kasırgasının vurduğu Myanmar sınırına ulaşan az sayıdaki televizyoncu İHA'nın teknik imkanlarını kullanarak yayınlarını gerçekleştiriyor. Olayın vehameti üzerine ajansın İstanbul merkezinden bölgeye canlı yayın sistemi gönderen İHA'nın Tayland'daki muhabiri de ekibe katılarak sınır bölgesine ulaştı. Sınırdaki Mae Sot şehrinde konuşlanan İHA yayın ekibi, Myanmar sınırından Türk ve dünya medyasına haber ve uydu yayın hizmeti sağlıyor.

Bu arada, Myanmar'ı vuran kasırgada can kaybının 100 bine ulaşmasından endişe ediliyor. Felaketin bu kadar ağır boyutlara ulaşmasından sorumlu tutulan yönetimdeki askeri cunta, 2 gündür beklettiği Birleşmiş Milletler yardım uçaklarına yeni yeni iniş izni vermeye başladı.

Felaketten etkilenen bölgede yaklaşık 5 bin kilometrekarelik bir bölgenin sular altında kaldığı ifade ediliyor. Daha önce Endonezya'daki büyük depremden sonra yaşanan ve binlerce insanın hayatını kaybettiği tsunami felaketinde de İHA dünya medyasına yayıncılık hizmeti vermişti.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2008, 19:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35