banner39

'İhbar geldi ama doğrulanmadı'

Emniyet kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Hrant Dink suikastı polise ihbar edildi ama doğrulatılamadı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'İhbar geldi ama doğrulanmadı'

Gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesinden 1 yıl önce, polis muhbiri olarak kullanılan Erhan Tuncel’in, cinayeti ihbar ettiği kesinleşti.

Trabzon’da McDonalds’ın bombalanması sırasında gözaltına alınan ve muhbir olması karşılığında, hakkında dava açılmayan Erhan Tuncel’in, geçen yıl Trabzon emniyetine başvurarak, Yasin Hayal’in Hrant Dink’i öldüreceğini ihbar ettiği ortaya çıktı.

Trabzon Emniyeti bu ham bilgiyi 19 Şubat 2006 tarihinde İstanbul Emniyeti’ne bildirdi. Bilgi notunda Yasin Hayal’in İstanbul’da yanında kalacağı akrabasının ismi ve adresinin de bulunduğu, ancak İstanbul polisinin yaptığı incelemede bilginin doğrulatılamadığı ortaya çıktı.

Yasin Hayal’in İstanbul’a gelmemesi ve notta adı geçen akrabasının bulunamaması üzerine İstanbul polisi durumu Trabzon’a iletti.

Trabzon polisine Erhan Tuncel’in daha sonra yaptığı 3 başvuru ise İstanbul’a bildirilmedi. Müfettişlerin eldeki yazılı belgeler doğrultusunda gerçeği ortaya çıkartacağını belirten yetkililer, İstihbarat Daire Başkanlığı’nın idari ve cezai sorumluluğuna dikkat çekiyorlar.

GÖZALTI SAYISI 5’E YÜKSELDİ

Erhan Tuncel’in üniversitedeki üç oda arkadaşı, Trabzon’da gözaltına alınarak bugün İstanbul’a getirildi. Böylece, dün gözaltına alınan 2 kişi ile birlikte gözaltı sayısı 5’e yükseldi.

Bu arada, İstanbul’da gözaltına alınan Orhan Özbaş’ın emniyetteki sorgusunda, Ogün Samast’ın cinayet öncesinde kendisine Hrant Dink’i vuracağını söylediği öğrenildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?