banner39

İHD, 'çoban kız' cinayetine tepki gösterdi

Diyarbakır'da faili meçhul bir şekilde hayatını kaybeden küçük çoban kız için İHD'den açıklama geldi.

Arşiv 29.09.2009, 17:16 29.09.2009, 17:16
İHD, 'çoban kız' cinayetine tepki gösterdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Ecemiş köyü yakınlarında, hayvanlarını otlatırken uzaktan ateşlenen bir silaha hedef olan çoban kız Ceylan Önkol(14)'un olayına ilişkin açıklama yapan İHD Diyarbakır Şubesi, savcının olay yerinde inceleme yapmaması ve askerlerin olay yerine kendileri gitmek yerine köylüleri göndermesinin düşündürücü olduğunu bildirdi.

Olayla ilgili köyde incelemede bulunan İHD Diyarbakır Şubesi yöneticileri gözlemlerini açıkladı.

İHD Doğu ve Güneydoğu Bölge Temsilcisi Ali Akıncı, olayın duyulmasından sonra bir heyet halinde bölgeye gittiklerini aktardı. Olay yerine ilk giden Ceylan'ın ağabeyi Rıfat Önkol olduğunu belirten Akıncı, ağabey Önkol'un bomba atışının Tapantepe Taburu tarafından yapıldığını iddia ettiğini söyledi. Akıncı, ağabey Önkol, "Atılan her ne ise kardeşinin direkt vücuduna isabet etmiş, mayın ya da herhangi bir patlayıcı işi değil. Yerde bir çukur oluşmamış." dediğini söyledi.

Köylülerin cenazeyi Abalı Karakolu'na götürdüklerini kaydeden Akıncı, şöyle konuştu: "Olay meydana geldikten sonra aradan 6- 7 saat geçmesine rağmen hiçbir devlet yetkilisi olay yerine intikal etmemiştir. İnsanlar acıları ile baş başa bırakılmıştır. Karakol komutanın, 'Biz güvenlik nedeni ile köye gelemiyoruz, cenazeyi siz karakola getirin' emri üzerine, köylüler cenazeyi karakola götürmüşlerdir. Karakol nizamiyesinde devlet hastanesinde çalışan bir temizlik görevlisi ve yine Lice adliyesinde çalışan bir hizmetlinin katılımı ile otopsi gerçekleştirilmiştir."

Akıncı, olayla ilgili henüz aydınlanmamış hususların bulunduğunu savunarak, savcı ve güvenlik güçlerinin olay yerine gitmeyip inceleme ve otopsi yapmamasının etkin bir soruşturma yürütülemeyeceğine yönelik kaygılarını artırdığını kaydetti. Olayın ulusal ve uluslar arası alanda takipçisi olacaklarını dile getiren Akıncı, ölüme sebebiyet verenlerin bir an önce yargı önüne çıkarılıp, gerekli cezaya çarptırılmasını sözlerine ekledi.

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?