banner15

İHH Afrika'yı ayaklandırıyor

Ramazan ayında 47 ülkede milyonlara ulaşmayın hedefleyen İHH Afrika'da.

İHH Afrika'yı ayaklandırıyor

İHH İnsani Yardım Vakfı Ramazan programı çerçevesinde Afrika'nın birçok ülkesinde yardımlarını aralıksız sürdürüyor. Kara kıtada Nijer giden İHH ekibi burada yüzlerce kişiye yardımda bulundu. Nijer’in başkenti Niamey’in 500 km doğusunda bulunan Maradi şehrinin Teessaoua kasabasında 1500 fakir aileye gıda dağıtımı yapıldığı bildirildi.

İHH ekibi Teessaoua’ya 11 saat süren zorlu bir yolculuktan sonra ulaşabildi. Hemen herkesin ihtiyaç sahibi olduğu kasabada duyurular gerçekleştirildi ve ayrım yapılmaksızın tüm kasaba halkına üç ayrı noktada kumanya dağıtımları gerçekleştirildi. Dağıtılan kumanya paketinde bölge halkının temel beslenme maddesi olan millet (darı), pirinç, şeker ve yağ bulunmaktaydı.

Program esnasında çocukları da unutmayan İHH İnsani Yardım Vakfı ekibi buradaki çocuklara balon, bisküvi, kolye ve çeşitli oyuncaklar dağıttı. Bölge halkının hayır ve dualarının yanı sıra Türkiyeli hayırseverlere selam getiren İnsani Yardım Vakfı ekibi Nijer programını tamamlayarak yurda döndü.

Topraklarının %90’ı Sahra çölleriyle kaplı olan ve ancak %3’te ekim dikim yapılabilen 13 milyon nüfuslu Nijer, sadece üç ay (Haziran, Temmuz, Ağustos) yağış alabiliyor. Kalan dokuz ay kurak geçiyor. Kuraklıkla gelen açlık tehlikesinin yanı sıra ekseriyetle ekim alanları çekirge istilasına maruz kalıyor. Bütün bu olumsuzluklara bir de salgın hastalık tehlikesi eklenince Nijer halkı çok sıkıntılı bir hayat yaşıyor. Dünyanın en fakir ikinci ülkesi olan Nijer’de halihazırda her 40 bin kişiye ancak bir doktor düşüyor. Şu anda hasat mevsimi yaşanan Nijer’de insanlar “Allahım ekinlerimizi bereketli kıl. Çok güneş verip ekinlerimizi yakama. Çok yağmur verip çürütme.” dualarını dillerinden düşürmüyor.

Afrika’da nüfuslarının tamamının Müslüman olmalarıyla tanınan Nijer 1960’da Fransız sömürgesinden kurtulup bağımsızlığını kazandı. Nijer yüz yılı aşkın süredir devam eden misyoner faaliyetlerine birçok Afrika ülkesinin aksine fırsat vermemiş, yokluk ve sıkıntılar karşısında dimdik ayakta durabilmiş ve Müslümanlığını koruyabilmiştir.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48