banner39

İHH, Burma'da yüzlerce aileye yardım dağıttı

Bin aileye gıda yardımında bulunan İnsani Yardım Vakfı İHH, depremzedeler için geçici kamplar kurmayı planlıyor.

Arşiv 19.05.2008, 23:56 20.05.2008, 00:03
İHH, Burma'da yüzlerce aileye yardım dağıttı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İHH'nın afetzedelere yardımları devam ediyor. Burma'daki cuntanın ambargolarına rağmen insani yardım kuruluşu İHH, zorlukları aşarak Burma'daki depremzedeleri yardım dağıtmaya başladı.

İHH ekipleri, Nargis Kasırgası'nda evlerini kaybeden ailelere gıda paketleri ve mutfak eşyası dağıttı. Myanmar'da (Burma'da) daha önce 500 aileye gıda yardımında bulunulmuştu. Son yardımlarla yardım edilen aile sayısı 1000'e çıktı.

Nargis kasırgası sebebiyle 100 binin üzerinde insanını kaybeden, milyonlarca insanı da evsiz kalan Myanmar'a (Burma'ya) acil gıda yardımında bulunan İHH İnsani Yardım Vakfı, yardımlarına devam ediyor.

Myanmar'daki İHH ekipleri, başkent Yangon'a bağlı köylerde yaşayan ve evlerini kasırgada kaybeden afetzede ailelere gıda paketleri ve mutfak eşyası dağıttı. Daha önce de bölgede 500 aileye gıda paketleri dağıtılmıştı. Son yardımlarla İHH'nın Myanmar'da yardım ulaştırdığı aile sayısı 1000'e çıktı.

Kasırga mağduru ailelere ayrıca elbise yardımı da yapılacak. İHH, Myanmar hükümetinden izin çıkması halinde bölgede geçici kamplar kurmayı da planlıyor.


2.5 MİLYON İNSAN EVSİZ

İHH ekibinden Şenol Öztürk, bölgedeki durum hakkında şu bilgileri verdi:
"Kasırganın adeta yerle bir ettiği Myanmar'da 2.5 milyon insan evsiz kaldı. Muson yağmurları da başladı. Açıkta kalan bu insanlar, evlerinin tamir edilmesini bekliyor. Hala binlerce ceset, defnedilmeyi bekliyor. Bu cesetlerin açıkta olması salgın hastalıklarını da beraberinde getirdi. Uluslararası yardım kuruluşları Myanmar'a yardımlarını ulaştırdı. Ancak cunta askeri yönetiminin kasırganın ilk günlerinde yardım kuruluşlarını engellemesi faturayı ağırlaştırdı. Buradaki yardım faaliyetleri aylarca sürebilir. Çünkü insanlar her şeye sıfırdan başlıyor. Cunta yönetimi de insanlara yardım etmekte çok yetersiz kalıyor."

banner53
Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?