banner39

İHH ekipleri Endonezya'da yaraları sarıyor

İHH ekipleri, depremin yaşandığı Endonazya'da afetzede ailelere acil gıda maddelerini dağıttı.

Arşiv 04.10.2009, 21:11 04.10.2009, 21:11
İHH ekipleri Endonezya'da yaraları sarıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Güneydoğu Asya'nın fakir ülkesi Endonezya 2005 yılında meydana gelen büyük depremin henüz yaralarını saramadan bir defa daha depremle sarsıldı. 7.6 şiddetindeki deprem sonrası Endonezya hükümeti dünya kamuoyuna yardım çağrısında bulundu.

Türkiyeli yardım kuruluşları deprem sonrası harekete geçti. İHH İnsani Yardım Vakfı depremin meydana geldiği Endonezya'da yardım çalışmalarına başladı. İHH ekipleri, uzun bir yolculuktan sonra depremin yaşandığı Panadg şehrine ulaştı. Bölgeye varır varmaz ihtiyaç sahibi aileleri tespit eden İHH ekipleri, acil gıda dağıtımlarına başladı. Depremde evleri hasar gören ailelere yardımlar dağıtıldı.

İHH ekipleri depremin meydana geldiği Pariyaman şehrinde de incelemelerde bulundular. Yardımları koordine eden İHH Endonezya Temsilcisi Mesut Olgun, "Resmi rakamlara göre 505 kişi öldü, 323 kişi ağır yaralı, 2500 kişi hafif yaralı, 303 kişi ise kayıp. 50 binin üzerinde ev hasar gördü. Ancak ölü ve yaralı sayısının daha yüksek olduğu ifade ediliyor. Biz yardımlarımızı dağıtmaya başladık. İlk etapta acil gıda maddelerini dağıttık. Bundan sonraki çalışmalarımızda duruma göre gıdaya ek olarak giyecek, battaniye ve çadır da dağıtabiliriz.

Endonezya hükümetinin imkânları kısıtlı. Her yere ulaşamıyorlar. Köylüler günlerdir yardım beklediklerini ifade ediyorlar. Afetzede aileler, hayırsever halkımızın yardımlarını bekliyor" dedi.


banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?