İHH: Filodan ve 800 gönüllüden haber alamıyoruz

İsrail ordusunun saldırısına uğrayan yardım filosuyla iletişim kurulamadığını açıklayan İHH, saldırının sivillere savaş açmak olduğunu belirtti.

İHH: Filodan ve 800 gönüllüden haber alamıyoruz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

İHH İnsani Yardım Vakfı yetkilileri, Filistin'e yardım götüren gemilerle iletişimlerinin kesildiğini belirtti. İHH İnsani Yardım Vakfı Danışman Meclis Üyesi Ahmet Mercan, ''Bu, silahsız insanlara karşı açılmış tek taraflı bir savaştır'' dedi.
İsrail'in "Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım" kapsamında Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısının ardından İHH tarafından bir kriz masası kuruldu.

Kriz Masası yetkililerinden Reşat Başer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, saat 08.00'den sonra yardım gemileri ile bağlantılarının kesildiğini belirtti.

Gemilerin Hayfa Limanı'na götürüldüğü yönünde kendilerine bir takım kesin olmayan bilgilerin ulaştığını ifade eden Başer, konuyla ilgi çeşitli girişimlerde bulunduklarını belirtti.

Gemilerdekilerin hayatlarıyla ilgili ciddi kaygılarının olduğunu vurgulayan Başer, gemilerle irtibatlarının kesildiğini de söyledi. Reşit Başer, "Saldırıların ardından vakfımızın internet sitesine de ulaşım engellendi. Bu konuda yoğun bir saldırı oldu. İnternet sitemiz ulaşım engellendi" dedi.

İHH DANIŞMA MECLİSİ ÜYESİ MERCAN: BU, SİLAHSIZ İNSANLARA KARŞI AÇILMIŞ TEK TARAFLI BİR SAVAŞTIR

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Danışman Meclis Üyesi Ahmet Mercan, saldırının, akla gelebilecek, düşünülebilecek bir olay olmadığını belirterek, ''Bu, silahsız insanlara karşı açılmış tek taraflı bir savaştır'' dedi.

İHH Genel Merkezinde AA muhabirine açıklamada bulunan Ahmet Mercan, İsrail'in, gemilere saldırısını şiddetle kınadıklarını söyledi.

Mercan, şöyle konuştu:
''İnsan, insan hakları, adalet, hukuk kavramları içerisinde düşündüğümüz zaman bunun mümkün olmadığını düşünüyorsun; fakat bu olayla birlikte şu görülüyor ki İsrail bir devlet ve bir toplumdan öte bir terör örgütü olduğunu ortaya koydu.''

31 Mayıs 2010 tarihinin, çok önemli bir kırılma noktası olduğunu ve bu tarihten itibaren sadece İsrail'in değil, dünyanın da bir imtihan verdiğinin altını çizen Mercan, şöyle dedi:

''Dünyanın imtihanı şudur: İnsan haklarına sahip çıkacak mı? çıkmayacak mı? Tepkisi ne olacak? Çünkü bu, bir savaştır. Bu, silahsız insanlara karşı açılmış tek taraflı bir savaştır. Sadece Türkiye'ye değil. 50 ülkeye karşı açılmış bir savaştır. İnsanlığın vicdanına açılmış bir savaştır. Aldığımız bilgiler göre, ilk başta '3 ölü' denildi. Bazı İsrail kaynakları da 16 ölü olduğunu yazıyor. Gemilerin de Hayfa Limanı'na çekildiği belirtiliyor. 30'un üzerinde de yaralı olduğundan bahsediliyor.''

İHH YÖNETİM KURULU ÜYESİ VEYSEL BAŞAR: GEMİDE 800 KİŞİ VAR, İLK MÜDAHALE ANINDA ALDIĞIMIZ GÖRÜNTÜLERDE YARALILAR OLDUĞUNU GÖRDÜK

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Veysel Başar, İsrail'in saldırdığı, insani yardım ekibini taşıyan ''Mavi Marmara'' gemisinde 800 yolcunun bulunduğunu söyledi.

Başar, AA muhabirine açıklamasında, olayın başından itibaren, bir kriz merkezi kurarak sürekli gemiyle irtibat halinde olduklarını ancak dün saat 23.00'ten itibaren aralıklarla gemide karartma yapılmaya başlandığını ifade etti.

Gemiye müdahale olmadan önce tüm iletişim kanallarının İsrail tarafından engellendiğini belirten Başar, ancak gemide ikinci bir görüntü imkanı olduğunu ve müdahale anındaki görüntüleri de oradan elde ettiklerini bildirdi.

Başar şöyle devam etti:

''İsrail askerleri gemiye, havadan ve denizden çıktıkları görülüyor. Geminin ortasında yaralıların koyun sürüsü gibi toplandığını gördük. Yaralılardan başına kurşun isabet eden birinin öldüğü, vücudunun çeşitli yerlerinden yara alan başka bir kişinin de öldüğü bilgisini aldık. Ancak bu kişileri teşhis edemedik. Çok net bilgilerimiz yok. İsrail kaynaklarından da çelişkili açıklamalar geliyor. Gemide ayrıca kadınların yanı sıra 6 aylık bir bebek bulunuyor.''

Başar, durumu değerlendirdiklerini hem Dışişleri Bakanlığıyla hem de Denizcilik Müsteşarlığıyla görüşme halinde olduklarını ve değerlendirmelerin ardından saat 11.00'de basın açıklaması yapacaklarını belirtti.

Öte yandan İHH ve MAZLUMDER'in diğer uluslararası yardım kuruluşlarıyla ortak basın açıklaması yapacağı da bildirildi.

Bu arada Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, İHH Genel Merkezi'ne gelerek yetkililerden bilgi aldı.


 

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2010, 10:10
banner53
YORUM EKLE

banner39