banner39

İHH, Gazze'de Kudüs Günü düzenledi

Kudüs Günü'nde, 25 Nisan tarihinde Mescid-i Aksa Sempozyumu düzenleneceği açıklandı.

Arşiv 07.04.2009, 17:12 08.04.2009, 14:36
İHH, Gazze'de Kudüs Günü düzenledi


Kudüs Günü'ne konuşmacı olarak katılan İHH Gazze temsilcisi Mehmet Kaya, İHH'nın Gazze'de yürüttüğü çalışmaları anlattı.

İHH'nın kurulduğu günden beri Filistin halkının yanında olduğuna dikkat çeken Mehmet Kaya, bundan sonra da hayırsever Türkiye halkının destekleriyle kardeş Filistin halkının yanında olacaklarını belirtti.

Kudüs'ün tüm Müslümanlar için önemine dikkat çeken Kaya, 25 Nisan 2009 tarihinde Türkiye'de İHH'nın da aralarında bulunduğu çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından, Mescid-i Aksa Sempozyumu'nun düzenleneceğini söyledi.

Diğer konuşmacılar ise İsrail'in adım adım Mescid-i Aksa'yı yıkma planını anlattılar. Mescid-i Aksa'nın önemine vurgu yapan konuşmacılar, tüm Müslümanların bir gün özgürce namaz kılacakları bir Aksa özlemi içinde olduklarını, bunun gerçekleştirilebilmesi için her Müslümanın üzerine düşen görevler olduğuna dikkat çektiler.

Program Mescid-i Aksa'nın ve Filistin'in özgürlüğüne kavuşması için yapılan dua ile sona erdi.

GAZZE'DE YETİM GECESİ

İHH, Gazze'de, bir de Yetim Gecesi düzenledi. 2 Nisan tarihinde,Sosyal Çalışma Bakanlığı, Cemiyetul Mucemma, Cemiyetul İslamiyye ve Salah Cemiyeti'nin de katkıları ile gerçekleştirilen geceye Sosyal Çalışma Bakanı Ahmed El Kurd ve Başbakan Temsilcisi Ziyad Zaza ve çok sayıda yetim katıldı.

Gecede savaş sonrası yetim çocukların yapmış olduğu resimler sergilendi. Yetim çocuklar şarkı ve şiirleriyle geceye renk kattı. İHH Gazze Temsilcisi Mehmet Kaya gecede yaptığı konuşmada 7 bin yetimin bakımını üstlendiklerini ifade etti.

Kaya, "Bu topraklar için kanınızla, canınızla, çocuklarınızla mücadele ettiğiniz için sizleri tebrik ediyor ve sizlerle birlikte olduğumuzu buradan tüm dünyaya haykırıyorum. Filistin'deki kardeşlerimiz hiçbir zaman yalnız değildi. Bundan sonra da yalnız olmayacaklardır" şeklinde konuştu.

Programın sonunda Hamas hükümeti Başbakanlığı ve Sosyal Çalışma Bakanlığı'ndan başarılı çalışmalarından dolayı İHH'ya teşekkür belgesi takdim edildi. 
 


GAZZE'DE YARDIMLAR DA DEVAM EDİYOR

Bu arada İHH Gazze'deki yardım çalışmalarına devam ediyor.

İHH, 500 ihtiyaç sahibi aileye gıda yardımı yaparken, Zehra bölgesinde de İbn-i Zeydun İlkokulu ve Musaddar bölgesindeki Kafr Yasif İlkokulunda toplam 600 öğrenciye çanta ve kırtasiye malzemesi dağıttı.

İHH, Han Yunus ve Cebaliye'de de bayanlar için meslek edinme kursları açtı. Bu kurslara gelen bayanlar, dikiş, nakış ve bilgisayar eğitimi alırken, bu kurslarda üretilen mamuller pazarlarda satılarak kursa ek gelir elde edilmesi hedefleniyor. Kursların amacı ise bir yıl içerisinde 1000 öğrenciyi yetiştirmek olarak belirlendi. 

İHH, toprakları oldukça verimli olan Gazze'de tarım çalışmalarına da destek veriyor. Aksa Vakfı'nın tarım ve hayvancılık alanındaki çalışmalarına katkıda bulunmak için 72 bin dolar değerindeki buldozer kepçe satın alınarak, bu vakfa hediye edildi.

Kaynak: İHH

 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?