banner39

İHH’dan Çeçen mültecilere sağlık taraması

İHH İnsani Yardım Vakfı, İstanbul’daki üç mülteci kampında zor şartlar altında hayat mücadelesi veren Çeçen mültecilere yardım elini uzatmaya devam ediyor.

Arşiv 16.04.2007, 14:27 16.04.2007, 16:06
İHH’dan Çeçen mültecilere sağlık taraması

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İnsani Yardım Vakfı ekipleri, içinde bulunduğumuz ayda da mutat olarak Çeçen mültecilerin kaldığı 3 kampı gezerek burada yaşayanların ihtiyaçlarını gidermeye çalıştı.

 İHH, İstanbul’daki üç mülteci kampında zor şartlar altında hayat mücadelesi veren Çeçen mültecilere yardım elini uzatmaya devam ediyor. İHH kamplardaki insanların sağlık taramasından geçirilmesini sağladı. Kamplara götürülen 8 doktordan oluşan sağlık ekibi, tüm Çeçen mültecileri muayene ettiler.

İnsanî Yardım Vakfı (İHH), hayırseverlerin yaptıkları bağışları, Çeçen mültecilere ulaştırıyor. Her ay düzenli olarak gıda maddelerinin yanı sıra, temizlik malzemeleri, çocuk bezi-çocuk mamaları ve ihtiyaç duyulan diğer malzemeler, hayırseverlerin bağışlarıyla temin edilerek ihtiyaç sahibi Çeçen mültecilere dağıtılıyor.

İHH ekipleri, içinde bulunduğumuz ayda da mutat olarak Çeçen mültecilerin kaldığı 3 kampı gezerek burada yaşayanların ihtiyaçlarını gidermeye çalıştı. Hazırlanan gıda paketleri dağıtıldı. Evlerde lazım olabilecek plastik malzeme dağıtımı gerçekleştirildi. Sıcak su ihtiyaçlarını gidermek için kamplara 16 adet termosifon alındı. Ayrıca kamplardaki tadilat devam ediyor. Çocuklara ise oyuncaklar hediye edildi.

SAĞLIK TARAMASI YAPILDI

Bir taraftan gıda, giyim malzemeleri dağıtılırken diğer taraftan ise kamplardaki tüm kişiler sağlık taramasından geçirildi. İHH tarafından kamplara götürülen; dâhiliye, çocuk, patoloji ve kadın doğum uzmanı 8 kişilik doktor ekibi, mültecileri muayene ettiler.

Çeçen mültecilerle yakından ilgilenen doktorlar, rahatsızlıkları bulunanlara reçetelerini yazdı. İlaçları İHH tarafından temin edilen mültecilerden daha ciddi tedavi ihtiyacı bulananları hastanelere sevk edildi. Son altı ay içerisinde 397 mülteciyi tedavi ettiren İHH, 45 kişinin de değişik sağlık sorunlarından ameliyat edilmesini sağladı.

Halen İstanbul’un; Kadıköy, Ümraniye ve Beykoz ilçelerinde Çeçen mültecilerin barındığı 3 kamp bulunuyor. Buralarda 404 Çeçen mülteci barınıyor. Kamplarda kalanların büyük bölümü çocuk ve kadınlardan oluşuyor. Kampların yanı sıra İstanbul ve Yalova’nın değişik semtlerinde hayat mücadelesi veren 140 Çeçen aile bulunuyor.

Türkiye, Çeçenleri resmi olarak mülteci statüsünde kabul etmediği için savaştan dolayı evini barkını terk edip ülkemize gelenlerin, oturma ve çalışma hakları bulunmuyor. Dolayısıyla Türkiye’deki tüm Çeçen mülteciler, hayırsever insanların yarımlarıyla yaşamlarını sürdürüyor.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?