banner39

İHH'dan Açeli yetimlere sıcak yuva

İHH'nın tsunami mağduru Açe'ye yardımlarını sürdürüyor. Yetim kompleksi hizmete açıldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İHH'dan Açeli yetimlere sıcak yuva

Endonezya’nın Açe bölgesini vuran tsunami felaketinin üzerinden iki yıl geçmesine rağmen Türk halkının bölgeye yardımları devam ediyor. Türkiye’nin Açe’ye uzanan yardım ellerinden biri olan İnsani Hak ve Hürriyetler Vakfı (İHH), tarafından yaptırılan ve adına İstanbul Yetim Kompleksi denilen yurdun açılışında duygusal görüntüler yaşandı. Felaketin ardından bölgeye koşan Türk halkını bağrına basan Açeliler, misyonerlerden çocuklarını koruyabilmek için Türk kuruluşlarına sığınmış. Nüfusunun yüzde 99’u müslüman olan Endonezya’nın Açe bölgesinin istisnasız hepsi müslüman. Portekizlilerin saldırıları sonucu 1567’de Osmanlı’dan yardım isteyen Açe halkı, 2. Selim döneminde gönderilen 60 gemi dolusu Türk askeri ile refaha kavuşmuş. Bugün, yine yabancıların istilasına maruz kalan Açe’de; yönetim, misyonerlerce nereye götürüldükleri belli olmayan çocuklarını kurtarmak için Türk insanından bir kez daha yardım talep etmiş. Ve yetimleri toplayıp onlara şefkat yuvaları oluşturma görevini Türklere vermiş. Bunun üzerine; bölgede sağlık, gıda ve barınma gibi birçok faaliyette bulunan İHH, PKPU ile ortak harekete geçerek, Türk halkının bağışları sonucunda 5 bin metrekare üzerinde kurulu ve 9 binadan oluşan yetim kompleksini yapmış.

Türk bayraklı karşılama

Açılışa gelen Türk heyetini İskender Muda Havalanında Türkiye’den bağışlanan 15 motosikleti Türk bayrakları ile süsleyerek karşılayan Açeliler, yol boyunca da Türk heyetine sevgi gösterilerinde bulundular. Bir ellerinde Açe, bir ellerinde Türk bayrakları bulunan yetim çocukların “Salamat datang” (hoşgeldiniz) çığlıkları duygu dolu anlar yaşattı. Yetim çocuklar tören boyunca da ikinci ailesi olarak kabul ettiği Türkleri adeta sevgi çemberine aldı. Türkiye’den AK Parti Adıyaman Milletvekili Faruk Ünsal, gazeteciler ve Dernekler Müdürlüğü görevlilerinin katıldığı açılış, Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Törende konuşan İHH Yönetim Kurulu Üyesi ve basın sözcüsü Osman Atalay, Türk halkının yardımlarının yerine ulaştırılmasında sadece aracılık ettiklerini söyledi. Açe’nin Türkiye için farklı bir konumu olduğunu belirten Atalay, “Halkımızın yardımlaşma geleneği Osmanlıdan beri devam etmektedir. Felaketten bir hafta sonra burada olduk. Sizlere halkımızın imkânlarını yardım olarak sunmak bizleri son derece mutlu ediyor” diye konuştu.

Yarının anneleri yetişecek

Açe Hükümet Yetkilisi ve Nad Valisi Mustafa Abubakar da; “Türk kardeşlerimize ne kadar teşekkür etsek azdır. Burada yapılan yetimhanenin ismini İstanbul Yetimhanesi olarak verdik. Buraya asla yıkılmayacak bir bina yaptınız. Bu bina bugün yetimler için kullanılacak, ama gelecekte iyi bir nesil yetişmesine vesile olacak. Allah sizden razı olsun” dedi. “Türk kardeşlerimize selam götürün” diyen PKPU (Milli Zekat Toplama Komitesi) Başkanı Sahabudin Ak ise, Açe için yapılan her türlü hizmetin önemli olduğunu vurgulayarak, “Burada yaralamızı sarmakla kalmadınız, ekonomik olarak da desteklediniz. Bugün burada kalan 100 yetim kız çocuğumuza kucak açtınız. Yarının anneleri, çocuklarına sizden övgüyle ve minnetle bahsedecekler” şeklinde konuştu.

Açe’yi unutamazdık

AK Parti Adıyaman Milletvekili A. Faruk Ünsal, depremin hemen ardından bölgeyi İHH ekibi ile birlikte gezdiğini, o günden bu güne oldukça mesafe alındığını belirtti. İnsanlık tarihinin bu kadar insanın bir arada öldüğü bir olaya tanıklık etmediğini söyleyen Ünsal; Türkiye’nin, başta İHH, Kızılay, Deniz Feneri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu ile birlikte bölge için adeta seferber olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan’ın da ilgili bakanlarla Açe’ye geldiğini ve yardımları organize ettiğini hatırlatan Ünsal, “Hatta bazı vatandaşlarımız ceplerine para koyarak, ‘acaba hangi kardeşimizi kurtarabiliriz’ düşüncesiyle bölgeye geldi” dedi. 2. Selim zamanında kurulan bağların yeniden hayata geçirildiğini söyleyen Ünsal, “Aslında biz Açe’de hastane, okul, ev yapmadık. Kardeşlik görevimizi yerine getirdik. Burada açılan yetimhane ayakta kaldığı sürece, bizim burada ilişkilerimizin tapusu olacak” dedi. Konuşmaların ardından hep beraber dualar eşliğinde yetimhanenin kurdelesi kesildi. Yerel sanatçıların da yer aldığı açılış töreninde; Türkçe ilahi ezberleyen yetim kızlar, Türk davetlilere sürpriz yaparak “Teşekkür ederim Allah’ım” isimli parçayı okudular. Küçük kızların Türkçe ilahi okumaları büyük beğeni topladı.

Emin ellerdeler

Açe’nin Lampeuneurut bölgesinde 30 yetimin bütün ihtiyaçlarının karşılandığı “Türkiye Yetim Evi” ve “Açe Geçici Köy Kampı”ndaki yetim evinden sonra açılan İstanbul Yetim Kompleksi’nde 100 yetim kız öğrenci barınacak. Tam teşekküllü ‘Yetim Kompleksi’nde; kütüphane, bilgisayar odaları, klinik, hobi salonları, okul, yemekhane, yatakhane, spor salonları, mescid, toplantı odaları, laboratuvarlar ve etüd odaları bulunuyor. Komplekste üniversite öğretim görevlilerinin de desteği ile çocuklara hem rehabilitasyon hizmetleri hem de gerek dil öğrenimi gerekse eğitimleri ile ilgili destek veriliyor. Sadece kız öğrencilerin barındırılacağı İstanbul Yetim Kompleksi’nde, çocuklara eğitim hayatları boyunca her türlü maddi ve manevi destek sağlanması amaçlanıyor.

http://www.ihh.org.tr/cgi-bin/index.pl?mod=news;op=news_id;id=1910

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?