banner15

İHH'dan Afrika'ya Yardım Eli

Son kırk yılın en kurak dönemini yaşayan Afrika'ya bir kez daha İHH'dan yardım eli uzandı.

İHH'dan Afrika'ya Yardım Eli

Afrika'nın doğusunda bulunan ülkelerde son 40 yılın en kurak dönemi yaşanırken, Somali, Etiyopya, Eritre, Cibuti ve Kenya'da 700 bin insan ölümün eşiğinde, 11 milyon insan ise açlık ve susuzlukla karşı karşıya. Milyonarca insanı kapsayacak olan bir yardım seferberliğini başlatan İHH, 2006 yılını Afrika yılı ilan ederek bir dizi kalıcı proje için faaliyetlerine başladı. Felaketin etkisini azaltmak ve milyonlarca insana yardımcı olmak için Afrika'ya giden İHH  Acil yardım ekipleri Kıtanın çeşitli bölgelerindeki ilk çalışmalarını tamamladı. Somali, Nijer, Burkina Faso ve Etiyopya acil yardım kapsamında ilk gıda yardımlarının dağıtımı tamamlanarak, kalıcı projelere start verildi.
 
Etiyopya'da 20 su kuyusu açıldı

Etiyopya da şu ana kadar 20 adet su kuyusu açan İHH, Abbomsa bölgesinde yeni su kuyuları açacak. Abbomsa bölgesine bağlı köylerde 606 yetim ailesi bulunuyor. Bu ailelerin tamamına gıda yardımında bulunuldu. Yine aynı bölgede Hallen Köyünde 173 ihtiyaç sahibi aileye gıda dağıtımı tamamlanırken, Habura bölgesinde 400 aileye de gıda dağıtıldı. Kuraklığın en çok vurduğu ülkelerden biri olan Nijer'de  Maradi bölgesi Tessaoua şehri Hastanesine, hapishanesine, imamlara, zihinsel ve görme özürlülere 6 ton pirinç, 140 çuval Mısır, 80 çuval Fasulye, 1,5 ton sıvı yağ ve 80 çuval millet (yerel yiyecek) dağıtıldı. Tessaoua şehrindeki İslami eğitim merkezine kitap yardımı yapıldı.  
 
Dereler ıslah ediliyor

Tessaoua şehrinin Gazawa, Kona, Kanembakache bölgelerinde yaşayan 300 çiftçi aileye küçükbaş hayvan alınarak yoksul halkın geçimleri kalıcı çözüm bulundu. Tessaoua şehir merkezinde bir dere ıslahı projesi kapsamında 1800 metre uzunluğunda bir kanalın temelleri atıldı. Bu kanal sayesinde her yıl ani tropikal yağmurları ile su baskınlarına uğrayan Tessaoua şehri rahat bir nefes almış olacak. Daha önceleri sel sularının şehrin içine yayılması ve kanalizasyon suları ile birleşip ciddi sağlık problemlerine yol açmakta, evler yıkılmakta ve hatta ölümler olmakta idi. Burkina Faso'nun başkenti olan Ouagadougou'da, Titao şehrinde, Karkabuli bölgelerinde acil gıda yardımları yapılırken, yine aynı bölgelerdeki 9 eğitim kurumuna kitap, defter, çanta gibi araçlardan oluşan kırtasiye malzemeleri verildi. Titao şehrinde 100 öğrencinin eğitim göreceği bir okulun ve bölgede hizmet verecek bir kadın doğum merkezinin temeli atıldı. Ayrıca bölgede su ihtiyacının görülmesi için yeni projeler başlatıldı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48