banner15

İHH'dan Etiyopya'da 720 kişilik okul-FOTO

Etiyopya'da 720 öğrencinin eğitim hizmetinden yararlanabileceği bir okul İHH tarafından açıldı.

İHH'dan Etiyopya'da 720 kişilik  okul-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İHH İnsani Yardım Vakfı, Etiyopya’nın Desi bölgesinde 720 öğrenci kapasiteli bir okul açtı. Fizik ve Kimya laboratuarının da olduğu Fecir okulunda öğrenciler fen ve sosyal ilimlerin yanında dini eğitim de görecekler.

okul.jpg

İHH İnsani Yardım Vakfı, Etiyopya’nın başkenti Adis Ababa’ya 8 saat uzaklıkta bulunan Desi bölgesinde yeni bir okulun açılışını gerçekleştirdi. 2008 yılında inşaatına başlanan Fecir Ortaöğretim Okulu 2009 – 2010 öğretim yılında eğitime başladı. 720 öğrenci kapasiteli okulun açılışına İHH yetkilileri ile Desi belediye başkanı, kanaat önderleri ve yerel halk katıldı. Fizik ve Kimya laboratuarının da olduğu Fecir okulunda öğrenciler fen ve sosyal ilimlerin yanında dini eğitim de görecekler.

derslik.jpg

Desi bölgesinde okul yetersizliği sebebiyle büyük bir sıkıntı yaşıyordu. Mevcut okullarda yaşanan öğrenci yığılması eğitimin kalitesini düşürüyordu. Bir derslikte yaklaşık 100 öğrenci ders görüyordu. İHH tarafından açılan yeni okul, bölgenin okul sorununu giderdi. Okul, Türkiye’deki hayırsever ailelerin bağışlarıyla inşa edildi. Okulun açılışında katkıda bulunan hayırseverlere dualar edildi.

laboratuar.jpg

700 aileye gıda yardımı

gida-yardimi-(1).jpg

Bu arada İHH, Etiyopya’nın en yoksul bölgelerinden olan Somali bölgesinde 700 aileye 1 ay yetecek kadar gıda dağıtımı gerçekleştirdi. Temel ihtiyaçlar arasında yer alan darı, mısır ve yağ dağıtımında bulunulan projeden yaklaşık 4000 kişi faydalandı.

Kadınlara dikiş  nakış kursu

dikis-nakis-kursu.jpg

İHH, Etiyopya’da kadınların sosyal hayata katılımlarını sağlamak amacıyla Başkent Addis Ababa’da dikiş, nakış kursu açtı. Özel bir eğitmen kontrolünde başlayan çalışma sayesinde bölge kadınlarının sosyal hayata katkısı arttırılırken, ailelerine de maddi imkân sağlaması amaçlıyor. Elbise dikimi ve kumaş üzerine nakış işlemesinin öğretildiği kursta 20 öğrenci eğitim alıyor.
 

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2010, 16:47
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48