banner39

İHH'dan Gazze'ye özgürlük filosu

İHH ve Free Gazze hareketi, Gazze'ye ilaç, çimento ve demir ve tıbbi malzeme taşıyacak 20 gemi filosu hazırlıyor.

Arşiv 18.02.2010, 23:43 18.02.2010, 23:43
İHH'dan Gazze'ye özgürlük filosu


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistin’e Özgürlük Konvoyu ile Gazze’ye uygulanan ambargoyu delen İHH İnsani Yardım Vakfı ve Free Gazze grubu şimdi de deniz yoluyla ambargoyu delecek. 20 Nisan tarihinde düzenlenmesi planlanan organizasyona Son Liman Özgürlük adı verildi.

Organizasyonun içerisinde İngiltere’deki Free Gazze hareketiyle,  Amerika, Yunanistan, Fransa, İtalya, Almanya, Malezya ve Venezuella’dan katılım olması bekleniyor. Filistin’e Özgürlük Filosu’nun 20 gemiden oluşması planlanıyor.

Gemilerin bir kısmı yük gemilerinden oluşacak. Bu gemilere ilaç, tıbbi malzeme gibi sağlık malzemeleri ile demir, çimento gibi inşaat malzemeleri yüklenecek. Bilindiği gibi ambargo sebebiyle inşaat ve yapı malzemelerinin Gazze’ye girişine izin verilmiyor.

Gemilerde ayrıca sivil toplum kuruluşu temsilcileri, gazeteciler ve aktivistler olacak.
İstanbul’dan yola çıkacak olan gemiler Akdeniz üzerinden Gazze’ye ulaşmayı hedefliyor. Gemilerin deniz üzerinden Gazze’ye gitmeleri noktasında uluslar arası bir hukuki engel bulunmuyor.

Gemilerin alımı için yardım kampanyası başlatıldı
İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, 20 gemiyle yola çıkmayı hedeflediklerini söyledi. İHH olarak 5 gemi satın alacaklarını ifade eden Yıldırım, gemileri almak için araştırmalarının devam ettiğini belirtti. Yıldırım, “3 gemi alımı için görüşmelerimiz devam ediyor. Yunanistan ve diğer ülkelerde gemi bakıyoruz. Fakat bu gemileri tek başına alacak gücümüz yok. Gemileri almak için bir yardım kampanyası başlatıyoruz. Bu çorbada herkesin tuzu olsun istiyoruz. Hayırsever halkımızın bağışlarını bekliyoruz” dedi.

Gazze’de 2006 yılından beri uygulanan ambargoya dikkat çeken Yıldırım, “İsrail Gazze halkına ambargo uyguluyor. Mısır’ın Refah Sınır Kapısı’nı kapatmasıyla Gazzelilerin nefes alacakları son kapı da kapatılmış oldu. Buradaki insanlar, tünellerden gelen sınırlı sayıda malzeme ile ayakta durmaya çalışıyorlar. Dünya ile bütün irtibatları kesilmiş durumda. Hiçbir şekilde insani ve hukuki olmayan bir ambargo ile karşı karşıyayız. Biz sivil toplum kuruluşları olarak sivil insiyatif alıyoruz. Bu ambargonun artık bitirilmesini istiyoruz. Aralık 2009’da başlattığımız konvoy ile ambargoyu deldik. Konuyu bir kez daha dünya gündemine taşıdık. Bu sefer ambargoyu denizden deleceğiz. İnşallah bu hareketten sonra devletler de harekete geçer” şeklinde konuştu. Bilgi için telefon numarası 0212 631 21 21, www. ihh.org.tr

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?