banner39

İHH'dan mazlum Patani'ye yardım

Güney Asya'nın mazlum halkı Patanililere Osmanlı'dan 4 asır sonra İHH'dan yardım eli.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İHH'dan mazlum Patani'ye yardım

Ramazan ayında 45 ülkede milyonlara ulaşmayı hedefleyen İHH bu kez, Güney Asya’nın mazlum halkı Patanililerin yanındaydı. 4-5 asır öncede Sömürgeci devletlerin mezalimi altından inleyen bölge halkına Osmanlı yardım elini uzatmıştı. İHH’nın Patan’de verdiği iftar yemeğine de binlerce Patanili Müslüman kadın, çocuk ve yaşlı iştirak etti. Tayland’a bağlı olan Patani bölgesindeki Müslümanlar, İHH aracılığıyla Türkiyeli hayırseverlere selam ve dua gönderdi.  

 

Bölgenin önde gelen ilim adamlarından Merhum Abdulkadir Kadı’dan ismini alan ve Patani’nin bilinen kurumlardan biri olan Müessesetül Abdulkadir Khadi Lit Tarbawi Foundation (Kadı Abdülkadir Hayır Vakfı ) ile yapılan Ramazan iftarına bölge halkı ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

 

 

İftar programında bir konuşma yapan kurum başkanı Mahmut Mou, “Yıllar sonra bu bölgeye Türkiyeli Müslümanların gelmesi bizi çok memnun etti’ dedi. Kadı Abdülkadir Hayır Vakfı Başkanı Mahmut Mou düzenlenen iftar organizasyonu münasebetiyle İHH’ya ve dünya Müslümanları için katkıda bulunan Türkiyeli hayır sahiplerine teşekkür etti. Başkan Mou, bölge halkının sadece ramazan münasebetiyle hatırlanmaması gerektiğini, bilakis eğitim alanında da büyük bir yatırıma ihtiyaç duyulduğunu ve bin 200 yetimi barındıran bir yetim evi olduğunu ve yetimhanenin ciddi bir inşaat çalışmasına ihtiyaç duyduğunu Türkiye kamuoyuna duyurmamızı istedi.

 

YARDIMLARINIZI BEKLİYORUZ

 

İHH’nin Patani’de düzenlediği iftara bölgenin önde gelen din adamları da katıldı. İlim adamları Türkiye halkının desteklerinin devam etmesi gerektiğini ve bu yardımlarla Patani’deki genç neslin İslam’a yönelmelerine vesile olacağını vurguladılar. Ekonomik ve sosyal ihlallerin de olduğu Patani’de yaşayan Müslümanlar, azınlıkta olmaları sebebiyle Tayland hükümeti tarafından eğitim ve sosyal haklar konusunda mahrum bırakıldıklarını söyledi.

 

GÜNEY ASYA’NIN MAZLUM BÖLGESİ

 

Güneydoğu Asya’nın mazlum, bir o kadar da bilinmeyen bölgesi Patani,Tayland’ın Malezya’ya olan güney sınırında yer alan ufak bir Malay Müslüman topluluğun toprakları aslında. Tarihi geçmişinde malay takımadasının en eski ve önemli krallıklarından biri olan Patani şu an Tay sınırları içersinde bir azınlık bölgesi konumunda Tayland tarafından Güney Tayland olarak tanıtılan bu bölgenin Malay Müslüman halkı da Tay Müslümanları olarak biliniyor.

 

Fakat ülkedeki diğer Müslümanlardan farklı bir tarihe ve konuma sahip olan Patanililer bu iki söylemi de reddediyor ve Patani Malay Müslümanları olarak bilinmek istiyor. Bunun en önemli sebebi ise bir zamanlar güçlü bir Malay Krallığı olan Patani’nin isminin tarih sahnesinden silinmesini engellemek. Kendilerini haekler (göçmenler) olarak tanıtan Tay yönetimine tarihi kanıtlarla karşılık veren Patani halkı, topraklarının bumiputeralarının yani asıl sahiplerinin olduğu gerçeğinden asla vazgeçmeyerek yıllar süren direnişini sürdürüyor.

 

 

 

Kaynak:  Dünya Bülteni ve İHH

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?