İHH'nın Gazze gemisi İskenderun'da yükleniyor

Gazze'ye gidecek yardım gemisi İskenderun'dan yükünü almaya başladı

İHH'nın Gazze gemisi İskenderun'da yükleniyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hatay'ın İskenderun ilçesine gelen Gazze adlı gemide yükleme işlemlerine başlandı. Dünyanın dört bir tarafından Gazze'ye gidecek yardımlar 24 Mayıs'ta yola çıkıyor.
İnsani Yardım Derneği (İHH)'nin öncülüğünde gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında Filistin'e denizyolu ile yardımlar götürülecek. Gemilerde son hazırlıklar yapılırken 15 gemiden biri olan Gazze adlı gemi İskenderun Demir-Çelik Limanına demirledi.

İnsani Yardım Derneği Hatay Şubesi İskenderun Demir-Çelik Limanından yola çıkacak geminin ihtiyaçların giderilmesi ve yüklerin alınma noktasında çalışmalar başlattı.

İHH Hatay Şube Başkanı Zekeriya Kanat, gemi önünde yaptığı açıklamada, "Türkiye'den biri yolcu gemisi olmak üzere 8, Avrupa'dan da 7 gemi yola çıkacak. Gemiler Kıbrıs'da bir araya geldiktan sonra toplu olarak Gazze'ye hareket edecek." dedi.

ihh-gemi.jpg

Kanat, Hatay'dan İHH gönüllüsü olarak kendisi ve Cengiz Akyüz'ün de konvoya katılacağını belirterek, "2 bin 200 ton çimento, 600 ton demir ve 30 ton kalekimin yükleme işlemlerine bu gün itibari ile başlandı. İki gün içerisinde geminin hareket etmesini bekliyoruz." ifadesini kullandı.

Gazze adlı geminin kaptanı Talat Cansanek ise, "İsdemir limanında tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Şu an yükleme yapmak üzere bekliyoruz. Yüklerimizi aldıktan sonra Kıbrıs'a açılacağız." dedi. İsdemir Limanında yükleme işlemleri devam edereken, geminin iki gün içerisinde limandan ayrılacağı kaydedildi.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2010, 17:14
banner53
YORUM EKLE

banner39