banner39

İHL öğrencilerine şans tanınsın

Eski cumhurbaşkanı Kenan Evren Dündar'ı arayarak İHL'ler hakkındaki görüşünü dile getirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İHL öğrencilerine şans tanınsın

Can Dündar'ın NTV'de imam hatipler konusunu işlediği 'Neden' programından sonra telefonla Dündar'ı arayan eski cumhurbaşkanı Kenan Evren, İmam Hatip Öğrencilerine (İHL) her üniversiteye gitme şansının tanınmasını istedi. Dündar'ın İmam hatipleri kapatmayı düşündünüz mü? şeklindeki soruya Evren "Hayır. Kapatmak çare değil."şeklinde cevap verdi.

Programdan sonra Can Dündar'ı telefonla arayan eski Genelkurmay Başkanı Kenan Evren, İHL'ler hakkında düşüncelerini ve kendi cumhurbaşkanlığı dönemindeki uygulamaları anlattı. Can Dündar'ın köşesinde yayınladığı telefon görüşmesinde Evren, 'imam hatip öğrencilerini üniversiteye almayalım' demenin vicdansızlık olduğunu söyledi. Programda kendi görüşlerinin de sorulmasını isteyen Evren bir anısını şöyle anlattı: 1962'de Muş'ta albayken, yürüyerek okuluna giden bir çocuğu arabama aldım. Hangi okula gidiyorsun diye sordum. İmam hatibe gidiyorum dedi. 'Niye imam hatibe gidiyorsun bak cin gibi çocuksun.' Dedim bana 'dedem oraya gönderdi.' cevabını verdi." 'İmam hatiplerin çoğu ana baba zoruyla gidiyor.'diyen Evren şöyle konuştu: "Bu çocuğun ne günahı var? Bu çocuk yarın Fakülte okumak isterse İmam hatibe veya endüstri mesleğe gitti diye almayalım mı sınava? Vicdanı sızlar insanın…" 1980 yılında Ocak- Eylül arası 31 imam hatip okulu açıldığını aktaran 7. Cumhurbaşkanı, 12 Eylül'den sonra Milli Eğitim Bakanı olan Hasan Sağlam'ın 'bu okulları ne yapalım.' diye sorduğunda "Açılmış artık kapatamayız 'Sonra Okul kapattı.' derler. Bunlar kalsın, ama lise bölümü yapılmasın."cevabını verdiğini söyleyen Evren, 'Artık hiçbir ilde imam hatip açılmayacak' talimatını verdiğini bildirdi.

Okulların ilk kez 1924'te Atatürk döneminde açıldığını hatırlatan Evren, Atatürk'ün 'seçkin ve gerçek din adamı yetiştirecek öğrenim kurumlarına sahip olmalıyız' dediğini "dinin hükümlerini öğretmeye mecburuz. Bunun yeri de okuldur.' görüşünü savunduğunu söyledi. Seçmeli din derslerini bu nedenle mecburi yaptıklarını belirten Evren "Okulda din dersi yok diye veliler çocuğa dini yalan yanlış öğretiyor ya da imam hatibe gönderiyordu. Çocuk okulda doğrusunu öğrensin diye düşündük. İyi ki de öyle yapmışız. Çok müspet tepkiler aldık."dedi. Eski Genelkurmay Başkanı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren imam hatipler konusundaki önerisini ise şöyle açıklıyor: "Türkiye'nin ne kadar İmama ihtiyacı varsa, o belirlensin, ona uygun sayıda öğrenci alınsın. Ama alınan İHL öğrencilerine de her üniversiteye girme şansı tanınsın."

Kaynak : Zaman

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?