banner39

İHL'lere AB'nin hibe programları giriyor

Daha önce imam hatip sayısını fazla bulan AB, şimdi ise din eğitimini kendi standartlarına çekmek için bütçe ayırdı.

Arşiv 20.05.2008, 11:51 20.05.2008, 11:53
İHL'lere AB'nin hibe programları giriyor


Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İmam Hatip Liseleri, din öğretimi açısından eğitimin kalitesinin artırılması amacıyla düzenlenen Leonardo Da Vinci ve Comenius programları için proje hazırlayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü İrfan Aycan, Türkiye'nin AB üyeliğine adaylığı alanından sistematik ve yoğun uluslararası hareketlilik imkanlarının ortaya çıktığını açıkladı. Aycan, İmam Hatip liselerine gönderdiği yazıda, Ulusal Ajans tarafından koordine edilen AB eğitim ve gençlik programları ile öğrenci, öğretmen ve yöneticilerin proje hazırlama ve kurumları tanıma fırsatı bulduğunu ifade ederek, Comenius programının din öğretimi açısından okullarda eğitim kalitesinin artırılmasını amaçladığını bildirdi. Programın Avrupa'daki din öğretimi boyutunu güçlendirmeyi amaçladığını kaydeden Aycan, programın ayrıca ülkeler arasında işbirliğini geliştirdiğini ve din alanında çalışan personelin mesleki bilgisine katkı sağladığını söyledi.

İHL'LER PROJE HAZIRLAYACAK

Aycan, program ile kültürler arası diyalog çalışmalarının desteklendiğini belirterek, "Bu bağlamda, İmam Hatip Liselerinin söz konusu programlardan yararlanabilmeleri için Leonardo Da Vinci ve Comenius programları kapsamında projeler hazırlamaları yararlı görülmektedir" dedi. Aycan, bu konu üzerinde tüm İmam hatip liseleri yöneticileri, öğretmenleri ve öğrencilerinin proje hazırlamalarını istedi.

2013'E KADAR 30 BİN PROJEYE HİBE VERİLECEK

Leonardo Da Vinci Programı'nda meslek liseleri ve mesleki eğitim kuruluşları başta olmak üzere belirli bir meslek alanında eğitim projesi planlayan, kamu ve özel dahil olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütleri ve şirketler proje sunabiliyor. Geçtiğimiz yıl 401 projenin kabul edildiği programda 2013'e kadar 3 bin projeye destek verilmesi ve bu projelerden 30 bin kişinin yararlandırılması hedefleniyor.

AB 70 MİLYON EURO BÜTÇE AYIRDI

AB'nin Eğitim ve Gençlik Programları içeresinde Comenius ve Leonardo da Vinci programlarının yanı sıra Hayatboyu Öğrenme Programı, Yükseköğretim (Erasmus) ve Yetişkin Eğitimi (Grundtvig) programları da yer alıyor. AB, 2008 yılında Eğitim ve Gençlik Programları için toplam 70 milyon Euro bütçe ayırırken, 2013 yılına kadar ise 560 milyon Euro hibe etmeyi planlıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı ise din eğitiminde gelinen noktadan rahatsız olduğunu gizlemiyor. -Diyanet Dergisi'nin Mayıs sayısına konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Görmez, artık alim kalmadığını söylemiş, tele-vaiz olarak nitelediği ekranlardaki akademisyenlere sert sözlerle çatmıştı.

'TELE-VAİZ'İMİZ VAR AMA 'ALİM'İMİZ YOK

Bu isimleri "alimlerin yerini alan din anlatıcıları ve tele-vaiz" olarak nitelendiren Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Görmez, "Dinimize göre hiç kimse Allah adına konuşma yetkisine sahip değildir" diye konuşmuştu.

Mehmet Görmez, Diyanet dergisine yaptığı açıklamada, şu mesajları vermişti:

ÂLİMLERİ KAYBETTİK

"Araştırmacılarımız, yazarlarımız, ilahiyatçılarımız akademisyenlerimiz çoğalmıştır fakat "âlim"i kaybettik. Artık popüler din anlatıcılarımız ve tele- vaizlerimiz var."

 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?