banner15

İhsanoğlu Chirac'la görüştü

Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri, Jacques Chirac tarafından kabul edildi.

İhsanoğlu Chirac'la görüştü

Resmi bir ziyaret için Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, bu akşam cumhurbaşkanı Jacques Chirac tarafından kabul edildi.

Ekmelettin İhsanoğlu, görüşmeden sonra AA'ya yaptığı açıklamada, yaklaşık 1.5 saat süren görüşmede, Jacques Chirac ile İslam dünyasının sorunları konusunda bir ufuk turu yaptıklarını söyledi. İhsanoğlu görüşmede, özellikle Lübnan, Filistin ve Irak konusunun ön plana çıktığını belirterek, bu konularda görüş alışverişinde bulunduklarını bildirdi.

Görüşmede, perşembe günü Paris'te Lübnan için düzenlenen konferansın da gündeme geldiğini belirten İhsanoğlu, İKÖ'nün bir kuruluşu olan İslam Kalkınma Vakfı'nın Lübnan'a yapmaya taahhüt ettiği 250 milyon dolarlık yardımdan dolayı Chirac'ın kendilerine teşekkür ettiğini dile getirdi.

Irak konusunun da ayrıntılı bir biçimde ele alındığını kaydeden İhsanoğlu, Irak'taki durumun vehameti konusunda karşılıklı kaygılarını dile getirdiklerini kaydetti.

Görüşmede, geçen yıl çıkan karikatür krizinin de ele alındığın kaydeden İhsanoğlu, Chirac'ın, bu krize neden olanları kınadığını hatırlattığını, kendileriyle aynı görüşte olduğunu ifade ettiğini vurguladı. İhsanoğlu, görüşmede Chirac'ın dünyada giderek artan İslam karşıtlığı konusundaki endişelerini de dile getirdiğini belirterek, bu konuda Batı ve Doğu arasında tarihi bir uzlaşının gerektiğine inandıklarını, yaklaşık 5 milyon Müslüman'ın yaşadığı Fransa'da, Chirac'ın da bu konuda önemli bir rol oynayabileceğini anlattı. İhsanoğlu, yarın Fransa Dışişleri Bakanı Phillippe Douste-Blazy ile çalışma kahvaltısında biraraya gelecek. İhsanoğlu, UNESCO'daki İslam Konferası Örgütü'ne üye ülkelerin büyükelçileriyle biraraya gelecek ve Fransa Dış Politika Enstitüsü'nde bir konferans verecek.

AA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35