banner39

İhsanoğlu, Filistin için devrede

Siyasi kutuplaşmanın silahlı çatışmaya dönüştüğü Filistin için dost ülkeler ve İKÖ Genel Sekreteri İhsanoğlu devreye girdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İhsanoğlu, Filistin için devrede

İKÖ Genel Sekreteri İhsanoğlu, dün Filistin'e giderek Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la görüştü.

Böylece Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın cumartesi günü erken seçim ilan etmesinin ardından çatışmalarda ölenlerin sayısı 10'a yükseldi. Tansiyonun hızla yükseldiği bu dönemde inisiyatif alan İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, bölgeye giderek taraflara sükûnet çağrısında bulundu. Filistin'de barışın sağlanması için devreye giren İhsanoğlu, dün ilk görüşmesini Abbas'la yaptı. Çıkışta soruları cevaplayan Genel Sekreter, krizle başa çıkılabilmesi için 'bazı uygulanabilir fikirler bulunduğunu' ifade etti. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de dün Başbakan Haniye'yi telefonla ararken söz konusu girişimlerin ardından gece yarısı sevindirici haber geldi. Filistin Devlet Başkanı Abbas, Gazze Şeridi'nde ateşkesin saat 23.00 itibarıyla yürürlükte olduğunu bildirdi.

Çatışmaların yeniden şiddetlenmesiyle birlikte bölge ülkeleri ateşkes için yoğun mesai harcadı. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Filistin Başbakanı İsmail Haniye'yi telefonla arayarak, Türkiye'nin Filistin'deki bu olaylara son verilmesini ve ulusal birlik hükümeti kurulmasına yönelik görüşmelerin yeniden başlatılmasını istediğini söyledi. Yaklaşık 20 dakikalık görüşme sırasında Gül, bir koalisyon hükümeti kurulmasının Filistin'e yönelik ambargoların kalkmasını da sağlayacağına işaret etti. Diğer ülkelerin de yoğun girişimlerinin ardından Filistin lideri Mahmud Abbas, Gazze'de ateşkesin sağlandığını açıkladı. Abbas, ateşkese dost liderler ve ülkelerle yapılan temaslar sonucunda ulaşıldığını söyledi. Taraflar pazar günü de ateşkes ilan etmiş; ancak bu ateşkesin ömrü bir gün sürmüştü.
 
Zaman

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?