banner39

İhsanoğlu, Mutteki ile görüştü

İKÖ Sekreteri Ekmelettin İhsanoğlu, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile yaptığı görüşmede, İran'ın nükleer meselesi sadece müzakereyle çözülür dedi.

Arşiv 11.04.2007, 18:27 11.04.2007, 18:27
İhsanoğlu, Mutteki ile görüştü

İKÖ (İslam Konferansı Örgütü) Sekreteri Ekmelettin İhsanoğlu, , Mutteki ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, İKT olarak İsrail'e baskı yapıp, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşmasına (NPT) ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) kurallarına uymaya zorlayacaklarını söyledi. "İran'ın nükleer meselesi sadece müzakereyle çözülür" diyen İhsanoğlu, İran'ın da faaliyetlerini NPT çerçevesinde yürütmesi gerektiğinin altını çizdi.

İhsanoğlu, barışçıl amaçlı nükleer teknolojiden yararlanmanın bütün ülkelerin hakkı olduğunu da vurguladı. İhsanoğlu, "İKT niçin resmi bir yazıyla nükleer programı konusunda İran'ı desteklemiyor?" şeklindeki soru üzerine, teşkilat olarak İran'ın barışçıl amaçlı nükleer faaliyetlerini desteklediklerini belirtti. İran'a yaptırım uygulamanın da nükleer sorunun çözümüne katkı yapmayacağını ifade eden İhsanoğlu, bunun "ters etki" yapabileceği uyarısında bulundu.

MUTTEKİ

İran Dışişleri Bakanı Mutteki de bölge ülkelerinin Buşehr nükleer santralına ilişkin kaygılarının giderilmesi için İhsanoğlu'ndan destek istediklerini söyledi. İKT'nin İslam ülkelerinin çıkarlarının korunmasında önemli bir role sahip olduğunu ifade eden Mutteki, "Sayın İhsanoğlu da İslam dünyasının sorunları konusunda, özellikle Filistin ve Kudüs konularında, ayrıca İslam'a karşı tehditler konusunda yeni girişimlerde bulunmuştur" dedi.

Mutteki, İKT'nin İran'ın nükleer programı konusunda "mantıklı bir tutum" sergilediğini söyleyerek, bundan dolayı teşkilata ve İhsanoğlu'na teşekkür etti. Mutteki, Irak'a komşu ülkeler dışişleri bakanları toplantısına ilişkin bir soru üzerine, önceliklerinin toplantının yapılması olduğunu söyledi. Mutteki, İran olarak toplantının Bağdat'ta yapılmasında ısrar ettiklerini de belirtti.

AA

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?