banner15

İhvan 88 Sandalyenin Sahibi oldu

Mısır'da bir aya yayılan üç aşamalı seçim dün sona erdi. İktidarın engellemelerine ve hilelerine rağmen seçimlere bağımsız adaylarla giren Müslüman Kardeşler (İhvan-ı Müslimin) grubu, parlamentoda 88 sandalye sahibi oldu. Böylece Müslüman Kardeşler grubu

İhvan 88 Sandalyenin Sahibi oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır’da dün yapılan üç aşamalı seçimin son turu ile Müslüman kardeşler örgütü yönetimin tüm hilelerine rağmen, parlamentoda 88 sandalye sahibi oldu. İktidardaki Ulusal Demokrat Parti, parlamentoda halen üçte iki çoğunluğa sahip ancak seçim süreci, Müslüman Kardeşler'i ülkenin ana muhalefet grubu konumuna taşıdı. Mısır parlamentosunun toplam 444 üyesini belirlemek için yapılan ve üç aşamaya yayılan seçimler dün tamamlandı.

Mısır'da bir aylık süreye yayılan seçimin son turunda halk sandık başına giderken polis ile oy kullanmaları engellenen Müslüman Kardeşler örgütü destekçileri çatıştı. Mısır'ın kuzeyindeki Dimyat'ta çıkan çatışmalarda en az altı kişi hayatını kaybetti. Seçimin ilk aşamalarında beklenenden daha fazla başarı elde eden Müslüman Kardeşler, hükümetin ilerleyişlerini engellemeye kararlı olduğunu savunuyor. İktidardaki Ulusal Demokrat Parti parlamentoyu kontrol yetkisini elinde tutsa da bu kez Müslüman Kardeşler'in sandalyelerin yüzde 20'sini aldığı belirtildi. Güvenlik güçleri, kendilerine taşla saldıran Müslüman Kardeşler destekçilerine karşı göz yaşartıcı gaz kullandı. Örgüt, polisin ülkenin kuzey ve güneyinde çok sayıda seçim merkezini mühürlediğini söyledi. Müslüman Kardeşler grubu, yasadışı kabul edildiğinden seçime bağımsız adaylarla girmişti.

ABD'den eleştiri

Seçim süreci ile ilgili ciddi kaygıları olduğunu dile getiren Washington'a göre, muhalefet üyelerinin tutuklanması ve seçim gözlemcilerine yönelik saldırılar, Mısır'ın demokrasiye bağlılığı konusunda ciddi soru işaretleri doğurdu. Amerika Birleşik Devletleri, muhalefet taraftarlarının tutuklanması, tehdit ve taciz edilmesini kaygı verici olarak niteledi. Amerikan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, bu uygulamaların Mısır'ın demokratik reform kararlılığı ile örtüşmediğini dile getirdi. Amerikan yönetimince özellikle altı çizilen, önde gelen muhalefet liderlerinden Eyman Nur'un tutuklanmasıydı. Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in de bu konuda uyarıldığı ifade ediliyor. Washington, Eyman Nur'un davasını yakından izleyeceği mesajını verdi. Uzmanlar, Bush yönetiminin seçim öncesi Mısır'daki bazı demokratik açılımlardan umutlandığını, ancak bunu uygulamada göremeyince hayal kırıklığına uğradığını söylüyorlar.

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48