banner15

İhvan İsrail’le Anlaşmalara Saygı Duyacak

Mısır’daki Müslüman Kardeşler Hareketi İhvan’ın lideri Mehdi Akif, İsrail’le yapılan barış anlaşması da dahil Mısır dış politikasını değiştirmeye çalışmayacaklarını belirtti

İhvan İsrail’le Anlaşmalara Saygı Duyacak

Dünya Bülteni / Halil Çelik

 

Mısır’da son parlamento seçimlerinde aldığı başarılı sonuçlarla tüm dikkatleri üzerine çeken Müslüman Kardeşler Hareketi lideri Akif, İsrail’le yapılan barış anlaşması da dahil Mısır dış politikasını değiştirmeye çalışmayacaklarını belirtti.

 

Genel Sekreter Muhammed Mehdi Akif, İhvan’ın İsrail’i tanımadığını ancak İsrail’le de savaşmayacağını aksine Kahire’nin Telaviv’le imzaladığı bütün anlaşmalara saygı duyacağını ifade ederek uluslar arası güçlere özellikle de ABD’ye anlamlı bir mesaj gönderdi.

 

Öte yandan Akif’in açıklamaları bir çok gözlemci tarafından içeriden çok dışarıya yönelik olarak değerlendirilirken hareketin parlamentodaki güçlü varlığının, özellikle de uluslar arası çevrelerin yoğun takibi altında izleyeceği politikalarda daha nesnel davranmasını gerekli gördüğü ifade edildi. Gözlemciler, İhvan liderinin bu açıklamalarıyla ABD’ye ‘ hareketin iktidara gelesi durumunda bölgenin 1979’da Mısır ile İsrail arasında barış anlaşması imzalanmasından bu yana yaşadığı istikrarı etkileyecek tutumlar alma niyetinde olmadığı’ yollu bir mesaj göndermeyi hedeflediği yorumlarında bulunuyorlar.

 

Akif’in açıklamalarına yorumda bulunan İhvan hareketi genel sekreter birinci yardımcısı Dr.Muhammed Habib ise bir devletin başka devletlerle imzaladığı anlaşmaların Kur’an değil, geri dönülecek beşeri çalışmalar olduğunu belirterek Mısır yönetimlerinin Camp David anlaşmalarını, gizli ve açık protokolleri gözden geçirmeleri gerektiğine işaret etti. İhvan’ın dramatik değişikliklere gitmek istemediğine vurgu yapan Habib, konunun uluslar arası atmosferin gölgesinde nesnel ve adil bir bakış açısına ihtiyaç duyduğunu ifade ederek İsrail’le yapılan barış anlaşmasının ve ilişkilerin halkın görüşüne baş vurularak netleştirilmesi gerektiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48