banner39

İhvan Mübarek sultasını reddediyor

İhvan, Hüsnü Mübarek'in oğlunun Mısır Başkanlığına seçilmesini reddetti

Arşiv 01.04.2009, 12:11 01.04.2009, 15:57
İhvan Mübarek sultasını reddediyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Müslüman Kardeşler Genel Mürşidi Muhammed Mehdi Akif, konuk olarak katıldığı el-Cezire Televizyonundaki bir programda, güncel bir çok konuya değindi. Hüsnü Mübarek'in oğlu Cemal Mübarek'in başkanlığa adaylığı koymasını kabul edemeyeceklerini belirten Akif, çünkü oğul Mübarek'in başkanlığını yaptığı iktidardaki Ulusal Parti siyasi konseylerinin askeri mahkemeler kurulmasından yana olduğunu ve seçimlerdeki sahtekarlıklardan sorumlu olduğunu söyledi.

Akif şunları kaydetti: "Anayasanın tadiliyle ilgili olarak 76. maddenin tam da Cemal Mübarek'in adaylığına uygun bir şekilde değiştirilmesi, ayrıca askeri mahkemelerle seçimlerde siyaset konseyleri eliyle sahtecilik yapılması Cemal'in adaylık düşüncesini onaylamamıza imkan vermemektedir."

Mısır'daki Müslüman Kardeşler, geçtiğimiz sene yıkıcı fikirlerini geliştirmek için dini kullanma şeklinde cemaate yönelik eleştirisi nedeniyle Cemal Mübarek'i protesto etmiş, bu yapılanların yönetimin Cemal'e devredilmesi senaryosunun bir parçası olduğunu dile getirmişti.

Cumhurbaşkanı'nın ve oğlunun daha önce defalarca yönetimin babadan oğula geçeceği yönündeki haberleri reddetmesine rağmen muhalefet partileri sonuçları önceden belli seçimlerle yönetimin baba Hüsnü'den oğul Cemal'e geçmesi için senaryonun işletildiğini dile getiriyor.

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?