banner39

İhvan'ın gelecekteki lideri Mısırlı olmayabilir

Müslüman Kardeşler Genel Mürşidi Muhammed Mehdi Akif, göreve gelecek kişinin Mısırlı olmayabileceğini söyledi.

Arşiv 08.04.2009, 16:25 08.04.2009, 23:02
İhvan'ın gelecekteki lideri Mısırlı olmayabilir


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Muhammed Mehdi Akif, yeni liderin seçiminde cemaatin uluslar arası yapılanmasının oluşturduğu şura meclisinin belirleyici olacağını duyurdu.

Londra'dan yayın yapan Al Kudüs Al Arabi gazetesine konuşan Akif, sözünü ettiği şuradaki üyelerin 90'ının Mısırlı, kırkının ise diğer ülke vatandaşlarından oluştuğunu belirtti.

Gelecek liderin Mısırlı olması ihtimaline değinen Akif, dışarıdaki Müslüman Kardeşler üyeleri genel olarak oylarını Mısırlı üyelerden yana kullanıyordu ve bunda Mısır'a duydukları sevginin etkisi büyük oluyordu, dedi.

Oylamanın nasıl yapılacağı ve üyelerle ilgili bilgi vermeyen Mehdi Akif, şakayla karışık, "güvenlik güçlerine sorun" dedi. Mısır'daki sorunlarının büyük olduğuna dikkat çeken Akif, "yasa tanımaz bir rejimle karşı karşıyayız" dedi.

Gazze saldırıları sırasında Mısır'ın içinde bulunduğu durumdan büyük bir üzüntü duyduğunu kaydeden Müslüman Kardeşler lideri, "Mısır rejimi ile Mısır arasında ayrım yapmak gerekiyor, Mısır bir kültür, medeniyet, sanat ve halktır" diyor.

80 yaşındaki Mehdi Akif, bu yılın sonunda dolan görev süresinin ardından yeniden başkanlığa aday olmayacağını açıklamıştı.

En son genel seçimlerde 88 koltuk kazanan yasaklı cemaatin liderinin sorumluluklarından birisi de yardımcılarına danışarak adayların belirlenmesi.

Cemaatin uluslar arası genel mürşitlik bürosu 8 Mısırlı ve 5 Mısırlı olmayan üyeden oluşurken, Mısır'daki mürşitlik bürosunda 17 Mısırlı üye görev alıyor.

banner53
Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?