banner39

İhvan’ın Kadın Adayı Kadın-Erkek Eşitliğine Karşı

Mısır parlamento seçimlerinde İhvan listesinden katılan tek kadın aday Mukarim El Deyri kadın-erkek eşitliğine karşı olduğunu belirterek kadının toplumdaki temel rolünü ‘iyi bir annelik’ olarak tanımladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İhvan’ın Kadın Adayı Kadın-Erkek Eşitliğine Karşı

Dünya Bülteni/ Halil Çelik

 

Mısır’da önümüzdeki ay yapılacak parlamento seçimlerine yasaklı Müslüman Kardeşler (İhvan) listesinden girecek tek kadın adayı Mukarim El Deyri, kadının toplumdaki temel rolünü ‘iyi bir anne olmak’ şeklinde tanımladı. El Ezher Üniversitesinde  Arap Edebiyatı öğretim görevlisi olan El Deyri, başkent Kahire’nin kuzey doğusundaki seçim bölgesinde yaptığı konuşmada ‘erkeğin otoritesine son verme’ çağrısı yapan Batılı kavramları şiddetle ret ettiğini belirterek ‘kadın bütün alanlarda erkeğin ortağıdır ancak temel rolü eğitime önem veren iyi bir anne olmaktır’ dedi. Kadının çalıştırılmaya zorlanmasına da karşı çıkan El Deyri ailenin çıkarlarının ilk sırada geldiğini ve kadının annelik rolünü etkilememesi şartıyla çalışabileceğinin altını çizdi.

 

İhvan adayı El Deyri, kadın ile erkek arasındaki tam eşitlik çağrılarına itiraz ederek bu çağrıların fıtrata aykırı olduğunu işaret etti. Erkeğin evde çocuk baktığı bir aile ortamında çalışan kadının bu durumdan mutlu olmayacağını belirten El Deyri, kadının erkeğin otoritesine son vermesinin kabul edilemez olduğunu ifade ederek Batı toplumlarında kadına ve çocuklara yönelik şiddet görüntülerinin erkeğin otoritesine son vermenin neticesi olduğuna vurgu yaptı.

 

Parlamentoya girdiği taktirde kadın sorunlarını ele alacağı vaadinde bulunan El Deyri, en önemli kadın sorununu  ‘kocanın otoritesini, bu otoritenin  İslam’daki manasını doğru anlamaksızın istismar etmek’ olarak dile getirdi. El Deyri kız çocuklarının okuması ve başta işsizlik olmak üzere gençlerin bütün sorunlarının üzerine gideceğini belirterek kadının siyasi bilincinin artması ve ayırım gözetmeksizin siyasi haklarını kullanması talebinde bulundu.

 

İhvan adayı Mısır hükümetini ümmetin ulusal çıkarlarına değil de Amerikan-İsrail çıkarlarına hizmet ettiğini ifade ederek Irak’taki Amerikan işgalinin son bulması ve İsrail işgalinin zulmüne maruz kalan Filistinlilerin yanında durulması çağrısı yaptı.

 

Müslüman Kardeşler hareketi, kadının siyasi katılımına karşı çıkılması gibi İslami hareketlerin görüntüsündeki normatif tabloyu değiştirmek bağlamında aday listelerinde kadın adaylara da yer veriyor. Mukarim El Deyri 55 yaşında ve Cemal Abdunnasır döneminde 1965 yılında tutuklanan ve 1974 yılında Enver Sedat tarafından serbest bırakılana kadar 8 yıl cezaevinde kalan İhvanın eski yöneticilerinden İbrahim Şeref’in eşi.  İhvan hareketi daha önce de 2000 yılı parlamento seçimlerinde Cihan El Halfavi’yi İskenderiye’den aday göstermiş ancak kaybetmişti.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?