banner39

İhvan'ın siyasi yapısı değişiyor

İhvan, cemaatin uluslararası yönetimini ifade eden "genel mürşidlik" makamında yapısal değişikliğe gidiyor.

Arşiv 09.04.2009, 15:53 09.04.2009, 16:26
İhvan'ın siyasi yapısı değişiyor


Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'daki Müslüman Kardeşler Hareket, cemaatin uluslar arasıyönetimini ifade eden "genel mürşidlik" makamında yapısal değişikliğe gidiyor.

Harekete yakın şahıs ve kuruluşların tekliflerini değerlendiren cemaat yönetimi, "genel mürşidlik" yerine "genel gözetim/murakıb", siyasi büro başkanı yahut "genel sekreter" kavramlarını kullanmayı düşünüyor.

Gözlemciler göre Müslüman Kardeşler yöneticileri yapmayı düşündükleri bu değişikliklerle, cemaatin dini görünümünün yumuşatılması ve liderlere sivil ağırlık kazandırılmasını hedefliyor.

Öte yandan yapılan tekliflerin cemaat içerisinde yoğun tartışmaları da beraberinde getirdiği de gelen haberler arasında.

Yoğun itirazla karşılaşan teklife muhalefet edenler, bu tür bir değişimin cemaatin uluslararası boyutuna önemli ölçüde zarar vereceğini düşünüyor.

Yine Genel Mürşid 1. Yardımcısı Dr. Muhammed Habib'e göre cemaat yönetimi bu tür bir değişimden yana değil ve bu konu birtakım vehimlere kapılan kimselerin hayallerinin ürünü.

Mısır El Ehram Araştırma Merkezi'nde İslami Hareket Uzmanı Ziya Rişvan ise böyle bir teklifin, hareketin tarihinde bir dönüşüm olabileceğini bu nedenle de cemaat içerisinde çok zor tartışılabildiğini söylüyor.

Rişvan'a göre uluslararası boyuta önem veren hareketin böyle bir değişikliğe gitmesi, hareket içerisinde bölünmeye yol açacağından kısa vadede mümkün gözükmüyor.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?