II. Meşrutiyet Sempozyumu başladı

İKT'nin gerçekleştirdiği ve dün başlayan "100. Yılında II. Meşrutiyet" sempozyumuna geniş katılım sağlandı.

II. Meşrutiyet Sempozyumu başladı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İslam Konferansı Teşkilatı İslam Tarihi Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) tarafından düzenlenen "100. Yılında İkinci Meşrutiyet" Kongresi Grand Cevahir Otel ve Kongre Merkezi'nde dün başladı.

Kongreye Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Suriye Arap Cumhuriyeti Kültür Bakanı H.E.Dr. Riad Nassan Agha, H.E.Dr. Abd. al-Karim al-Iryani, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, IRCICA Genel Sekreteri Dr. Halit Eren ile çok sayıda yerli ve yabancı bilim adamı katıldı.

Devlet Bakanı Mehmet Aydın
BUGÜN ANLAMAK İÇİN II. MEŞRUTİYETİ ANLAMALIYIZ


Devlet Bakanı Prof. Dr. Mehmet Aydın: "İkinci Meşrutiyet'in bir çok bakımdan, niçin hala içimizde olduğuna dair soruyu anlamakta fazla zorlanmayacağımızı tahmin ediyorum."

İkinci Meşrutiyet'in Osmanlı'nın çöküşünü içeren 2 asırlık tarihi akışta zirve noktalardan birisini oluşturduğunu belirten Devlet Bakanı Prof. Dr. Mehmet Aydın, "Onu Cumhuriyetin kuruluş ve daha sonra çok partili demokratik sisteme geçiş takip eder. İkinci Meşrutiyet döneminde olup bitenleri, ilmi açıdan iyice anlamadan 1920'lerden bugüne olup gelen inişli çıkışlı tarihi hayatımızda neleri nasıl ve niçin yaptığımızı ama aynı zamanda neleri niçin yapmadığımızı anlamakta ciddi zorluklarla karşı karşıya geleceğiz." diye konuştu.

Türkiye'de bugün hala dinin sosyal hayattaki yerinin tartışıldığını belirten Aydın, "Türkiye'de bu gün hala 'Dinin içtimai hayatta yeri ne olmalıdır? Yirmi birinci asrın milliyetçiliği ne anlama geliyor? Modernleşme'nin öteki iki unsur mevacehesinde durumu nedir?' sorularının varoluşsal bir çerçevede sormaya devam ediyorsa ki ediyor. İkinci Meşrutiyet'in bir çok bakımdan, niçin hala içimizde olduğuna dair soruyu anlamakta fazla zorlanmayacağımızı tahmin ediyorum." ifadelerini kullandı.Suriyeli Bakan Riad Agha:
GELECEĞİ YAPMAK İÇİN YENİDEN OLUŞUYORUZ


Suriye Arap Cumhuriyeti Kültür Bakanı Dr. Riad Nassan Agha : "Geleceği yapmak için yeniden oluşuyoruz."

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Suriye Arap Cumhuriyeti Kültür Bakanı H.E. Dr. Riad Nassan Agha, İkinci Meşrutiyetin ilanından sonra parçalanan müslüman ümmetin bugün tekrar bir araya gelmeye başladığını söyledi. Meşrutiyet'in ilan edildiği dönemde Osmanlı Devleti'nin başında 2. Abdulhamit'in bulunduğunu belirten Riad Nassan Agha, dönemde İsrail ve Siyonist hareketin Kudüs'ü Osmanlı Devleti'nden alma çabalarına 2. Abdulhamit'in büyük bir kararlılıkla karşı çıktığını belirtti. "Ben bugün 1908'de çıkan Anayasa'yı tartışmak için bu topraklara niye geldim?" diye soran Agha, "2. Abdulhamit gerçekten çok büyük bir devlet adamıydı. Biz ona gerçekten o dönemde çok büyük haksızlık yaptık, zulmettik. Bu çok büyük bir hataydı." ifadesini kullandı. Sultan Abdulhamit'in hiçbir zaman İsrail ve diğer devletlerin Osmanlı'dan toprak alma tekliflerini kabul etmediğini belirten Agha, "Sultan Abduhlamit çok büyük bir şahsiyetti ve bugün 2'inci Meşrutiyetin ilanının 100. yılını kutluyoruz." şeklinde konuştu. İlan edilen meşrutiyet ve kurulan Meclis-i Mebusan sayesinde Osmanlı'da demokratik tartışma ortamı meydana geldiğini aktaran Agha, "Devlet bazı yolsuzluklara rağmen, rüşvete rağmen ve çöküşe rağmen bütün etnik gruplara haklarını tanıdı. Sultan Abdulhamit kendisi de Yahudiler'e, Kudüs'e gidip hacı olmalarına izin vermişti. Avrupa ülkeleri ona baskı yaptılar. Özellikle İngiltere ve Fransa Yahudilerin yerleşim bölgeleri kurmasını kabul etmediler. Ancak Sultan Abdulhamit tüm bu direnişlere karşı koymuştu." diye konuştu.

Halit Eren:
ÖNEMLİ BİLDİRİLER SUNULACAK

Kongrenin açılışında bir konuşma yapan IRCICA Genel Sekreteri Dr. Halit Eren ise şunları söyledi : "Bu kongrede sunulacak 102 bildiri bu dönemi, 1908'de II. Meşrutiyet'in ilanına yol açan sebepler, II. Meşrutiyet'in ilanıyla merkezde ve eyaletlerde meydana gelen gelişmeler, siyasi, kültürel, hukuki neticeleri gibi çeşitli açılardan ele alacak, konunun daha önce değinilmemiş yönlerine ve yeni kaynaklara işaret edecektir."

KATILIM LİSTESİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

İKİNCİ GÜNÜN PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ


 

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2008, 18:12
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35