banner39

İkametgah ve nüfus cüzdan sureti tarih oluyor

Kamu kurumlarında, artık çeşitli sorunlarla oyalanmayacak.

Arşiv 21.05.2008, 10:16 21.05.2008, 11:57
İkametgah ve nüfus cüzdan sureti tarih oluyor


Kamu kurum ve kuruluşları tarafından yürütülecek iş ve işlemlerde, 'yerleşim yeri ve diğer adres belgesi ile nüfus kayıt örneği' istenmeyecek. Söz konusu belgeler, ilgili kuruluş tarafından Kimlik Paylaşım Sisteminden (KPS) temin edilecek.

Adres Kayıt Sisteminin uygulanmasına yönelik Başbakanlık Genelgesi, Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı.Genelgede, yerleşim yeri ve diğer adres bilgilerinin, standartlara uygun şekilde tek merkezde tutulması ve belli ilkeler çerçevesinde kamu kurum ve kuruluşlarıyla paylaşılmasını sağlamak amacıyla uygulamaya konulan Adres Kayıt Sisteminin uygulanmasına ilişkin tedbirlere yer verildi.

Buna göre, kamu kurum ve kuruluşları yaptıkları işlemlerde MERNİS veri tabanında yer alan ve T.C kimlik numarası ile ilişkilendirilmiş bulunan ''Kimlik Paylaşımı Sistemi''nden (KPS) elde edecekleri yerleşim yeri ve diğer adres bilgilerini esas alacak. Henüz KPS'ye bağlanmayan kamu kurum ve kuruluşları ise hazırlıklarını en kısa sürede tamamlayarak KPS'ye bağlanacak.

Genelgede, ''kırtasiyeciliğin ortadan kaldırılmasının hükümetin öncelikli hedefleri arasında yer aldığı'' ifade edilerek, bu bağlamda, kamu kurum ve kuruluşlarınca yürütülen iş ve işlemlerde, nüfus müdürlüklerinden veya vatandaşlardan yerleşim yeri ve diğer adres belgesi (ikametgah ilmühaberi) ile nüfus kayıt örneği istenmeyeceği belirtildi. Bu belgelerin, ilgili kuruluş tarafından doğrudan KPS'den elde edileceği kaydedildi.

Genelgeye göre, Ulusal Adres Veri Tabanının güncel tutulması amacıyla İl özel idareleri ve belediyelerce ''Adres ve Numaralamaya İlişkin Yönetmelik'' hükümleri titizlikle uygulanacak.Mahalle, cadde, sokak adı gibi adres bileşenlerinde meydana gelen değişiklikler, en kısa sürede kamuoyuna duyurulacak. Ayrıca kurumlar, her türlü iş ve işleminde, Türk Standartları Enstitüsü tarafından belirlenen (TS EN 14142-1) adres standardına uyacak.

Kaynak: Sabah


banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?