banner15

İKB'nin sermayesi 30 milyar dinar

İslam Kalkınma Bankası'nın sermayesi, 30 milyar İslam Dinarı'na çıkartılıyor.

İKB'nin sermayesi 30 milyar dinar

İslam Kalkınma Bankası'na üye ülkelere mali destek ve teknik yardım sağlama rolünü güçlendirmek amacıyla kayıtlı sermayesinin 30 milyar İslam Dinarı'na çıkarılması kararlaştırıldı. İslam Kalkınma Bankası (İKB) Guvernörler Kurulu'nun, Bankanın kayıtlı ve taahhüt edilen sermaye stokunun dördüncü genel artırımı ve 2'nci genel sermaye artırımındaki çağrılabilir sermayenin yüzde 70'inin ödenmesine ilişkin kararı Bakanlar Kurulu tarafından da onaylandı.

Resmi Gazete'de yayımlanan İKB Guvernörler Kurulu'nun 31 Mayıs 2006'da Kuveyt'te yapılan 31'inci Yıllık Toplantısında alınan karar uyarınca bankanın kayıtlı sermayesi 15 milyar İslam Dinarı artırılarak 30 milyar İslam Dinarı'na çıkarılıyor.
Bankanın taahhüt edilen sermaye stokunun ise iki dilim halinde 6 milyar 900 milyon İslam Dinarı artırılarak 15 milyar İslam Dinarı'na çıkarılması öngörüldü. Bu artışın yüzde 50'si (3 milyar 450 milyon İslam Dinarı) nakit olarak gerçekleştirilecek ve beş yıldan daha önce olmamak koşuluyla Guvernörler Kurulu tarafından İKB'nin kabul edebileceği serbestçe çevrilebilir bir para cinsinden çağrılı hale getirilecek. Artışın yüzde 50'si ise olağan faaliyetler için verilen garantiler veya piyasadan fon toplanmasından doğan yükümlülüklerin karşılanması için İKB tarafından yapılacak çağrıya bağlı olarak çağrılabilir hisse şeklinde olacak.

Bu arada İKB'nin ikinci genel sermaye artırımının yüzde 70'ini temsil eden 1 milyar 302 milyon İslam Dinarı tutarındaki bakiyenin de çağrılı hale geldiği bildirildi. Buna göre her üye ülke bankadaki payına göre altışar aylık taksitlerle beş yıl içerisinde ödeyecek.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48