banner39

İki Alman şirket daha İran'dan ayrıldı

Almanya, İran'a karşı yaptırımlarda ısrarını sürdürürken, Alman şirketler de tek tek İran'dan ayrılıyor.

Arşiv 19.02.2010, 18:46 19.02.2010, 18:46
İki Alman şirket daha İran'dan ayrıldı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

İran'a Avrupalı şirketlerin uygulamaya başladığı ambargoya iki dev sigorta şirketi de katıldı. "Munich Re" ve "Allianz", İran'la sözleşme yenilemeyeceklerini açıkladı. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (IAEA), İran'ın nükleer programının silah üretme amaçlı olduğu tespitini ilk kez açık açık yaptığı taslak raporunun ardından gelen bu haber, sertleşecek yaptırımların habercisi olarak görülüyor. 

IAEA'nın hazırladığı ve basına sızan taslak rapor da, "Tahran'ın nükleer başlık üretmekte olduğuna dair güvenilir bilgiler var" deniliyor.

Daha rapor son halini almadan ve resmen açıklanmadan sert bir açıklama Almanya'dan geldi.

Hükümet sözcüsü, "Tahran'ın Birleşmiş Milletler kararlarına meydan okuma ısrarı, daha kapsamlı yaptırımları şart kılıyor" dedi ve bu açıklamanın hemen ardından da iki sigorta şirketi "Munich Re" ve "Allianz", İran ile yeni anlaşma da yapmayacaklarını açıkladılar.

Güvenlik Konseyi üyesi Rusya'nın Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'da, "Alarmdayız. İran'ın işbirliğine yanaşmaması bizi çok endişelendiriyor" diye konuştu.

Fransız Dışişleri Sözcüsü de, "Uluslararası toplumun endişelerinin haklı olduğu görüldü. Bir an önce harekete geçilmeli" dedi.

Böylelikle Güvenlik Konseyi'nin 5 üyesinden 4'ü İran'ın resmen karşısında. İran ile hareket eden bir tek Çin kaldı.

Yorumlar (1)
sare 13 yıl önce
zaten iranin bu kuruluslari bu zamana kadar barindirmasi hata bunlar is adi altinda ya misyonerlik yada ajanlik faaliyetleri yapiyorlar bunu herkes biliyor............
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?