banner39

İki günde 5 bin kişi mülteci oldu

BM Mülteci Örgütü, Irak'tan kaçanların sayısında son günlerde ciddi artışlar yaşandığını, sadece iki günde 5 bin kayıt yaptıklarını duyurdu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İki günde 5 bin kişi mülteci oldu

Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü, şiddetin tırmandığı Irak'tan kaçanların sayısında son günlerde ciddi artışlar yaşandığını duyurdu.

Örgütün Suriye temsilciliğinin yalnızca pazar ve pazartesi günlerinde 5 bin Iraklı mültecinin kaydını yaptığı açıklandı.

 

Photo

Birleşmiş Milletler'in bir sözcüsü, sorunun giderek dayanılmaz noktaya ulaştığını belirterek, uluslararası toplumu yardım etmek için daha fazla çaba göstermeye çağırdı.

Photo

Birleşmiş Milletler, Irak'ta yaşanan şiddet nedeniyle en az 2 milyon kişinin evlerini terkederek, Suriye ve Ürdün'e kaçtıklarını; bu kişilerin büyük bölümünün de ağır yoksullukla karşı karşıya olduklarını kaydetti.

Iraklıların canlarını kurtarmak için kaçarak yerleştikleri mülteci kampında temel gereksinimlerinden, sağlık ve eğitim hizmetlerinden yoksun oldukları belirtildi.

BM Mülteciler Örgütü'nün Başkanı Antonio Guterres kısa bir süre önce Suriye'deki mültecileri ziyaret etmişti.

Gözlemlerini şok edici olarak niteleyen Gutteres'in ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'la görüşmek üzere Washington'a gitiği bildiriliyor.

Gutteres'in Suriye'deki izlenimlerine ilişkin bilgi veren örgütün sözcülerinden Ron Redmond, ''insani bir felaketle karşı karşıya oldukları''nı vurguladı.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?