İki PKK'lının ailesine tazminat şoku

Devlet, çatışma sırasında ölen iki polisin ailesine vereceği tazminatın bedelini aynı çatışmada ölen PKK'lıların ailesinden istedi.

İki PKK'lının ailesine tazminat şoku

İçişleri Bakanlığı, Batman’da öldürülen iki polis memurunun ailesine ödediği 41 bin 544 TL tazminatı, yasal faiziyle birlikte aynı çatışmada öldürülen iki PKK’lının ailelerinden tahsil edecek.

 Batman’ın Gercüş ilçe merkezinde 16 Temmuz 2006’da devriye görevi yapan polis panzerine PKK’lı Nebihe Altun ile Mesut Erbey tarafından açılan ateşte, Özel Harekat Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Erkan Serdar Salar hayatını kaybetmişti. 2 PKK’lı da çıkan çatışmada öldürülmüştü. 

 Olayın ardından şehit polis Salar’ın ailesine Emniyet Genel Müdürlüğü Nakdi Tazminat Komisyonu tarafından 41 bin 544 TL tazminat ödendi. İçişleri Bakanlığı, idarelerinin yapılan ödemeler nedeniyle zarara uğramasına haksız eylemleriyle neden olan ölen Nebihe Altun’un ve Mesut Erbey’in ailelerine polisin ailesine ödenen tazminatın yasal faiziyle birlikte alınabilmesi için Batman 2’nci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 2008 yılında dava açmıştı. 

2009 yılının Eylül ayında davayı karara bağlayan mahkeme, 2 PKK’lının ailesini müşterek ödemeleri üzere toplam 49 bin 500 TL para cezasına çarptırdı.

Davanın karara bağlanmasından sonra PKK’lı Nebihe Altun’un Gercüş’te yaşayan babası Siraç Altun ile Mersin’de yaşayan PKK’lı Mesur Erbey’in babası Abdurrahman Erbey’e Batman Defterdarlığı tarafından 3 ay önce bir yazı gönderilerek, mahkemenin kararıyla mahkûm oldukları tazminat bedelini ödemeleri istendi.

 Nebihe Altun’un babası Siraç Altun, parayı ödeyecek gücü olmadığını söyledi. Altun, “Çocuğuma nasıl üzüldüysem, çatışmada ölen olan polis memuruna da aynı şekilde üzülmüştüm. Aynı olayda kızımla birlikte ölen örgüt üyesi gencin ailesinden de tazminat istenmiş. Biz kimden tazminat talep edeceğiz? Hem de bu tazminatı 15 gün içinde yatırmamız talep ediliyor. Ne yapacağımızı şaşırdık” dedi.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2010, 11:54
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
vatan sever
vatan sever - 11 yıl Önce

senin cocugun devletin polisini sehit etsin, ve sen bide utanmadan devletten tazminatmi bekliyosun,o sehit yatan atalarimizdandami utanmiyonuz

banner39