banner39

İki ruhani liderin tarihi buluşması

Papa 16. Benediktus ile Patrik Bartholomeos, dün Fener Rum Patrikhanesi'ndeki ayinde birlikte dua ettiler.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İki ruhani liderin tarihi buluşması

Katoliklerin ruhani lideri Papa 16. Benediktus ile Fener Rum Patriği Bartholomeos, İstanbul'da Hıristiyan âleminin son bin yıldaki en büyük zirvelerinden birini gerçekleştirdi. Patrikhane'deki ayinde iki dini lider birlikte dua okudu ve Doğu ile Batı kiliselerinin uzlaşması dileğini dile getirdi

Katolik Kilisesi'nin ruhani lideri Papa 16. Benediktus ile Fener Rum Patriği Bartholomeos, Hıristiyan aleminin son bin yıldaki en büyük dini zirvelerinden birini İstanbul'da gerçekleştirdi. Papa, patrikhaneye yaptığı ziyaretin iki kilisenin uzlaşması ve karşılıklı sevgiyi güçlendirmesi dileğinde bulundu. Fener Rum Patriği Bartholomeos da Papa 16. Benediktus'u, ağırlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Fener Patrikhanesi dün bayramlıklarını giymişti. Patrikhane binasında, Fener'in ve Vatikan'ın amblemleri asılmış Aya Yorgi Kilisesi beyaz çiçeklerle donatılmıştı. Saat 19.00'dan itibaren paktrihanenin çanları bayram havasında çalmaya başladı. Siyah cüppesi üzerinde sarı ve kırmızı renkli günlük ayin pelerinini giyen Bartholomeos, beyaz cüppesi üzerindee kırmızı pelerin giyen Benediktus'u patrikhane kapısında karşıladı. İki din adamı öpüştüler ve kırmızı halı üzerinde birlikte ilerlediler. Papa, Aya Yorgi Kilisesi'ne girişte bulunan Aziz Andrea'nın çiçeklerle süslü ikonasını ve İncil'i öptü.

Aynı anda da bu ziyaret için bestelenen, sözleri bölünmeden önce yazılmış ve iki tarafın ortak inancı ile Tanrı'nın yüceliğini vurgulayan üç ilahi okundu. Benediktus ile Bartholomeos, kilisenin "kutsal masa" denilen bölümün önündeki iki kırmızı koltuğa oturdu. Siyah cüppeli patrikhane metropolitleri ve siyah cüppeleri üzerinde kırmızı kemerleri ve kırmızı takkeleri bulunan kardinaller karşılıklı sıralandı. Daha sonra iki kilise arasındaki sorunlardan birini oluşturan "Yaratıcım" duasını Papa ve Patrik birlikte okudu. Eski Yunanca yazılmış "Yaratıcım" duasının kutsal ruh ile ilgili bölümünün Katoliklerdeki mealinin farklı olması nedeniyle Papa, duayı eski Yunanca okudu.

'Tanrının huzurunda kardeşim'

Bartholomeos, "hoş geldin" konuşmasında papaya "tanrının huruzunda kardeşim" olarak hitap etti ve İstanbul'un hristiyan alemindeki önemini vurguladı. Patrik, her ikimiz de eski ve yeni Roma tahtlarının halefleri olarak, Tanrı'nın emirlerini yerine getirmek için çıktığımız yolculuk ve verdiğimiz mücadelede atılan doğru ve yanlış adımlardan eşit derecede sorumluyuz" dedi.

Papa ise Bartholomeos'a "ekümenik patrik" diye hitap ettiği konuşmasında kiliselerarası barış istediğini özetle şöyle dile getirdi: "Doğu dünyasının bu bölgesinde, Ortodoks ve Katolikler arasında güvenilir ve yetkin sayılan yedi Ekümenik Konsil toplanmıştır. Bunlar tam birlik yolunda sağlam mihenk taşları olup, adımlarımıza rehberlik etmektedirler. Bu toplantımızın karşılıklı sevgimizi güçlendirmesi ve kiliselerin uzlaşması ve barışa götüren yolda sebat etme kararımızı yenilemesini diliyorum."

Papa ile patrik daha sonra , İstanbul'a tarihinin en büyük zararını veren 1204 yılındaki haçlı seferi sırasında çalınan ve "özür dilemek" jesti anlamında iki yıl önce patrikahneye iade edilen ve 4. ile 5. yüzyıllarda Anadolu topraklarında yaşamış olan Aziz Yannis Hristostomos ve ilahiyatçı Grigorios'a a ait kemiklerin bulunduğu sandıkların önünde saygı duruşunda bulundular. Daha sonra başbaşa ve İngilizce yapılan görüşmede iki kilise arasındaki sorunların varlığı ve çözümlerinin zorlukları bir kez daha tespit edildi. Papa, patrikhanenin ve İstanbul'daki Rumların sorunları hakkında bilgi istedi. Bartholomeos da Heybeliada Ruhban Okulu, Rumların vakıfları ve patrikhanenin hukuki statüsü hakkında bilgi verdi.

1054 yılında bölündükten sonra birbirine lanet yağdıran Doğu ve Batı kiliseleri bu lanetleri karşılıklı 1965'te geri çekti. Ardından da diyalog başladı. Aziz Petro'nun Roma kilisesini kurduğu MS 42 yılından sonra Benediktus, İstanbul'a gelen 6. Papa.

Radikal

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?